Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вито Валентинов: Вълнува ме конфликтът

Снимка: vittovalentinov.com

Вито Валентинов е роден през 1977 г. в София, където живее и работи. Създава предимно инсталации, често с участие на публиката. Учил е Стенопис в Националната художествена академия, София, (1997-1999), след което завършва академията за изкуства AKI, (1999-2004) и Холандския институт за изкуства DAI в Холандия, (2004-2006).

Валентинов има множество участия в изложби в галерии, музеи и фестивали, сред които Biennale de Kunstvlaai 2006, Амстердам, Холандия; Sofia Design Week 2012, София; Contempo - International Art Festival 2014, Варна; TEDxBG 2014, София; Space SSEE Gallery, Дейжон, Южна Корея; Резидентска програма CEC Artslink в Ню Йорк и Синсинати, САЩ; ИСИ - Институт за съвременно изкуство, София; САМСИ - Софийски Арсенал - Музей за Съвременно Изкуство, София; СГХГ - Софийска Градска Художествена Галерия, София; Галерия Сариев, Пловдив; Vienna Contemporary 2015 - Focus Bulgaria, Виена, Австрия; Гьоте Институт, София и The New New - Art Science Tech Festival, Солун, Гърция.


Вита Валентинов е главен герой в “Нашият ден“:

“Всичките ми работи са създадени ситуации, в които има някакъв тип конфликт. Създавам системи, независимо дали работата ми е видео, инсталация, скулптора или работа с участието на публиката.

Работя с отделни елементи, които не са автономни единици, те са поставени в някакъв тип взаимоотношения.

Възприемам се като драматург, който в една затворена система, затворена ситуация, работи с тези елементи, като създавам някакви взаимоотношения, които могат да бъдат най-различни.

Вълнуват ме връзките, които могат да бъдат наречени конфликт. Връзките между нещата са много интересни. В работата ми има конфликт, но не такъв, какъвто виждаме в новините.“

Предстоящата изложба

“Тя ще бъде от много малки скулптори, инсталации и серия от рисунки. От няколко месеца събирам малки предмети. Няма да ги променям това са намерени предмети от улицата, от битака, от железарии, от кухнята вкъщи – всякакви неща, които ме провокират.

Искам да ги извадя от тяхната всекидневна функция и да ги поставя с други предмети в някаква ситуация, която да създаде интересни взаимоотношения, нещо, което не сме виждали досега или поне аз не съм виждал.“

В студиото

“В различните месеци могат да се видят различни неща в моето студио. Това, което не се вижда е или вече някъде другаде в галерия, или в частен дом, или е прибрано в мазе и шкафове.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: vittovalentinov.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32
Васил Попов (вляво) и Емил Янев

Дзверове

В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с романите си "Вълчи разкази" и "Мамник". Вторият роман – една живописна смес от "исторически факти, фолклор, митове, легенди, трилър, любов, криминале и трънски диалект", както я определя самиат автор,..

публикувано на 21.07.25 в 12:25

Традиционно облекло и културно наследство

Традиционно облекло и културно наследство – разговор в "Terra Култура" с доц. д-р Ива Станоева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките. Доц. Станоева говори за облеклото като част от човешкия живот и идентичност: "Облеклото по някакъв начин обединява в себе си много неща за нас самите...

публикувано на 21.07.25 в 11:30

Бюрото, стресът и хуморът – "Молба за напускане" разказва всичко

На сцената на “Летен театър” в Бургас днес можете да гледате театралната комедия “Молба за напускане”. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а актьорският състав включва майсторите на комедията — Руслан Мъйнов и Петьо Петков – Шайбата. Постановката “Молба за напускане” е вдъхновена от абсурдните и същевременно..

обновено на 21.07.25 в 10:58