Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черното лале

Снимка: Калина Станева

В епизод 449 „Трамвай по желание“ среща своята публика с най-екзотичното и мистериозно цвете на съвременната българска театрална сцена Бистра Иджома Окереке.

В разгара на Covid кризата младата актриса предложи друг свят на българското общество – стихосбирката „Аз зад черното и бялото“. Книгата се състои от три цикъла – „Черно“, „Бяло“ и „Аз“ и съдържа над 80 стихотворения. „Обичам поезията, но не смея да наричам творчеството си поезия, защото аз не съм поет. Аз съм артист, който пише под стихотворна форма.“ Така мистериозната Бистра описва забежката си в мерената реч. Други са убедени, че обратно – сцената ни е посетена от нежно и далечно поетично дарование. Всъщност привилегията е и за зрители, и за читатели – контактът вълноломно и бистро артистично явление.

Бистра Иджома Окереке е родена на 17 юни 1995 г. в град Оърри, Нигерия, но от малка живее в София. С голямата си любов – театъра, започва на 16-годишна възраст в актьорска школа МОНТФИЗ с преподаватели Михаил Милчев и Росица Гевренова. Завършва „Актьорство за драматичен театър“ в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. д-р Атанас Атанасов през 2019 г.

Между театъра и киното, между черното и бялото, между идеализма и грубоватата действителност – това е все тя, безкрайно талантливата и крайно необичайната, елегантното и мистериозно черно лале на българския театър Бистра Иджома Окереке.


Не съм черна
и бяла не съм
аз съм точката
между черното и бялото

Чуйте предаването от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41