В епизод 449 „Трамвай по желание“ среща своята публика с най-екзотичното и мистериозно цвете на съвременната българска театрална сцена Бистра Иджома Окереке.
В разгара на Covid кризата младата актриса предложи друг свят на българското общество – стихосбирката „Аз зад черното и бялото“. Книгата се състои от три цикъла – „Черно“, „Бяло“ и „Аз“ и съдържа над 80 стихотворения. „Обичам поезията, но не смея да наричам творчеството си поезия, защото аз не съм поет. Аз съм артист, който пише под стихотворна форма.“ Така мистериозната Бистра описва забежката си в мерената реч. Други са убедени, че обратно – сцената ни е посетена от нежно и далечно поетично дарование. Всъщност привилегията е и за зрители, и за читатели – контактът вълноломно и бистро артистично явление.
Бистра Иджома Окереке е родена на 17 юни 1995 г. в град Оърри, Нигерия, но от малка живее в София. С голямата си любов – театъра, започва на 16-годишна възраст в актьорска школа МОНТФИЗ с преподаватели Михаил Милчев и Росица Гевренова. Завършва „Актьорство за драматичен театър“ в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. д-р Атанас Атанасов през 2019 г.
Между театъра и киното, между черното и бялото, между идеализма и грубоватата действителност – това е все тя, безкрайно талантливата и крайно необичайната, елегантното и мистериозно черно лале на българския театър Бистра Иджома Окереке.
Не съм черна
и бяла не съм
аз съм точката
между черното и бялото
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg