Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: Решенията за възнагражденията се вземат без комуникация с бизнеса

Снимка: Община Велики Преслав

Българска работодателска организация “Иновативни технологии“ неотдавна подаде искане за признаване като национално представителна, но не получи положителен отговор. В Асоциацията участват големите технологични компании.

Какво е мнението на Асоциацията за предвижданото увеличение на минималната работна заплата и за спора между финансовия министър и работодателите.

Темата коментира в “Нашият ден“ Доброслав Димитров, член на УС на БРАИТ и председател на УС на БАСКОМ.

“Ние буквално не бяхме допуснати в Тристранния съвет, за което заведохме и дело срещу цялата процедура. 

В случая не сме съгласни с начина, по който се вземат решенията от страна на правителството – непрозрачно и без комуникация с бизнеса.“

“И най-лошото е, че има нагнетяване на напрежение между работещи и работодатели. Епитети от сорта на “некомпетентни работодатели“ или пък, използваното, когато беше засегната IT индустрията е, че “работим на ишлеме“, което обижда целия сектор, който предлага продукт на световно ниво.

Това, което се опитахме да обясним преди година и половина, когато се опитахме да влезем в Тристранния съвет, е, че България трябва приоритетно да развива този вид икономически дейности (с висока добавена стойност – б.р.), ако искаме общо да повишим благосъстоянието на цялата държава.

Няма как да стане с производства, които са с ниска добавена стойност, независимо с какво министерско постановление се повишават заплатите, чисто икономически не е възможно.“

Какво е важно за доброто заплащане

“Квалификацията е основна. Новите хора, които идват на пазара на труда, идват от образователната система, където отговорността е изцяло в държавата. Трябва да се пропагандира какъв е типът знания и умения, които трябва да придобиват младите, ако искат да се реализират на пазара на труда в ХХI век.

Самите компании в последните 20 години, въпреки държавата, са създали немалък брой обучителни програми, успяват да си обучат хора и да се справят сами с проблема.

Ако искаме наистина да направим скок и кардинална промяна, това няма да стане в държавата, тъй като, ако имаме достъп до повече на брой хора, бихме пораснали много повече от това, което сме в момента.

Освен това трябва да има и предвидима данъчно-осигурителна рамка, а в продължение на близо година, с всяко ново правителство, което идваше, започваха разговора с нейната промяна. Няма инвеститор в света, който иска да отиде да инвестира в държава, в която не се знае какъв ще е разходът през следващата година.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29