Българска работодателска организация “Иновативни технологии“ неотдавна подаде искане за признаване като национално представителна, но не получи положителен отговор. В Асоциацията участват големите технологични компании.
Какво е мнението на Асоциацията за предвижданото увеличение на минималната работна заплата и за спора между финансовия министър и работодателите.
Темата коментира в “Нашият ден“ Доброслав Димитров, член на УС на БРАИТ и председател на УС на БАСКОМ.
“Ние буквално не бяхме допуснати в Тристранния съвет, за което заведохме и дело срещу цялата процедура.
В случая не сме съгласни с начина, по който се вземат решенията от страна на правителството – непрозрачно и без комуникация с бизнеса.“
“И най-лошото е, че има нагнетяване на напрежение между работещи и работодатели. Епитети от сорта на “некомпетентни работодатели“ или пък, използваното, когато беше засегната IT индустрията е, че “работим на ишлеме“, което обижда целия сектор, който предлага продукт на световно ниво.
Това, което се опитахме да обясним преди година и половина, когато се опитахме да влезем в Тристранния съвет, е, че България трябва приоритетно да развива този вид икономически дейности (с висока добавена стойност – б.р.), ако искаме общо да повишим благосъстоянието на цялата държава.
Няма как да стане с производства, които са с ниска добавена стойност, независимо с какво министерско постановление се повишават заплатите, чисто икономически не е възможно.“
Какво е важно за доброто заплащане
“Квалификацията е основна. Новите хора, които идват на пазара на труда, идват от образователната система, където отговорността е изцяло в държавата. Трябва да се пропагандира какъв е типът знания и умения, които трябва да придобиват младите, ако искат да се реализират на пазара на труда в ХХI век.
Самите компании в последните 20 години, въпреки държавата, са създали немалък брой обучителни програми, успяват да си обучат хора и да се справят сами с проблема.
Ако искаме наистина да направим скок и кардинална промяна, това няма да стане в държавата, тъй като, ако имаме достъп до повече на брой хора, бихме пораснали много повече от това, което сме в момента.
Освен това трябва да има и предвидима данъчно-осигурителна рамка, а в продължение на близо година, с всяко ново правителство, което идваше, започваха разговора с нейната промяна. Няма инвеститор в света, който иска да отиде да инвестира в държава, в която не се знае какъв ще е разходът през следващата година.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg