“Лошото е друго, когато правилата на дадена институция не предвиждат в достатъчна степен морално-етичните норми и се тълкуват машинално и безпрекословно. Те отново са гъвкави в голяма степен има и преценка кога нещо е по-приоритетно“, каза в “Нашият ден“ д-р Младен Пенчев, психиатър в Клиниката по психиатрия в Александровска болница във връзка със случая във Враца, при който жена почина на прага на Спешното отделение, забавена заради дейността по регистрацията на пациента:
“Всяко едно общество се ръководи от някакви правила. Прието е законовите норми да са с най-голяма тежест и значение, другите правила, от които се ръководим, когато сме на работното си място или сме в ролята си на членове на обществото, са правилата на определени институции, учреждения, болници. Вторите са след законовите норми по тежест.
Има обаче и морално-етични норми, които са от значение за всеки едни от нас, когато трябва да вземе решение за себе си какво да направи в дадена ситуация.
Тези норми според мен трябва да са на най-високото място, когато съобразяваме поведението си. Те се базират на обичта към ближния, на това да отстояваш себе си, без да причиняваш зло на околните и ако можеш, когато човек е в беда, да помогнеш.“
Ролята на възпитанието
“Морално-етичните норми не са заложени по рождение, те стават част от нашата личностна структура по време на развитието и възпитанието.
Не мисля, че тези норми липсват генерално, но те са различно вложени по време на възпитанието и на развитието във всяка една личност. За едни те са много важни и разбираеми и са част от цялостното поведение, за други не са толкова определящи.“
Обществото
“Обществото в момента е много сериозно изчерпано заради пандемията и смъртността от коронавирус. Лекарите също са много изнервени и изчерпани. Това е напълно разбираемо, изчерпани са и пациентите и техните близки.
Постоянно получаваме негативни и неприятни сигнали, които допринасят за цялостната ни нагласа и на включването на инстинктите ни за самосъхранение, които понякога са в противоречие на това да дадеш помощ на ближния.“
“Трябва интензивно да пропагандираме психична хигиена, хигиена на труда и профилактика чрез дейности, които ни помагат да релаксираме след натоварванията, които се струпват по време на ежедневието ни.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg