Седмото поред издание на документа за правителственото разхищение и за разследванията, направени от журналисти, е вече факт. Книгата, издадена от фондация „Фридрих Науман“, целяща да събере разследвания за проблемно изразходване на средства с пари от държавния бюджет или от европейски проекти, за 2021 година обобщава 15 различни случая от национално и регионално значение. В тазгодишното издание на „Черната книга“ са включени разследвания за парите от еврофондовете, похарчени за негодни маски, за милионите, похарчени без обществена поръчка от Министерството на отбраната, за строителството на „Арена Бургас“, за клиничните пътеки в болница „Лозенец“ и др.
За да разкажат за своите разследвания, в студиото на „Мрежата“ са главната редакторка на сайта „Зов нюз“ Мария Димитрова (разследване на скандална история за конфликт на интереси в една малка община) и журналистката от в. „Капитал“ Десислава Николова (историята за похарчени пари от еврофондовете за негодни предпазни маски и историята за корупцията в болница „Александровска“).
Превзетата държава
Десислава Николова: „Историите, разказани в „Черната книга“, са морална присъда. (…) Моят апел към хората е да внимават за кого гласуват, да внимават кои хора ще ги представляват в Народното събрание. Погледнете кого точно избирате, проследете историята на този човек, вижте по какъв начин той е работил за обществото при предишните си постове и тогава гласувайте. България е сравнително малка държава и професионалният път на повечето от нас е пред очите на обществото… Ако нямаш моралния критерий да кажеш, че не искаш този човек да те представлява, че той не бива да заема повече постове, чрез които да борави с обществени пари, с обществено доверие, с обществена надежда, да не говорим за здравето на хората, то тогава? Когато обществото развие тази нетърпимост, то едва тогава можем да вярваме, че сме свършили работа си повече от добре. Ние няма да спрем.“
Мария Димитрова: „Мислейки за това как хората да повярват в силата си и пречупвайки това през призмата на случилото се във Враца тези дни, виждам, че отново се задават много въпроси за доверието към медиите и тук аз не съм голям оптимист. Ние, малкото хора, които останахме да работим чиста журналистика и не се поддадохме на различни влияния, просто не успяхме да се преборим да остане тази чистота в професията ни. В повечето случаи колегите броят „кликове“, а не търсят фактите, доказателствата, някои станаха просто платени писари на различни политически партии и кампании и нашата професия изгуби тежестта си пред обществото, изгубихме доверието и това е нещо много трудно възстановимо, според мен. (…) Медиите започнаха да харесват сензационното, но това не е нашата професия. Отказвам да правя такива неща."
Десислава Николова: “Разколебана съм да бъда категорична за това дали ние държим да отстояваме правата си и да наказваме тези, които ги нарушават.“
Мария Димитрова: „Говорим, наистина, за превзета държава.“
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg