Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистиката и събитията, които я връхлитат

След заседанието на парламентарната комисия по култура и медии, което се състоя на 19 януари 2022 година, бяха изразени идеи, които притесниха журналистите. Няколко дни по-късно някои от членовете на комисията, участвали в този разговор, се опитаха да обяснят какво са искали да кажат, а АЕЖ - България ги призова ясно да декларират какви точно са идеите им за търсене на отговорност от журналисти и какъв конкретен проблем се опитват да решат с предложенията си. Това загубване в превода по време на заседанието на парламентарната комисия по култура и медии, за успокоение, предизвика коментарите на професионалистите и като че ли внесе яснота в изказа, намеквайки, че е полезно да се ползва експертно мнение за всички идеи, засягащи медийната среда в България, съобразено с постигнатото на европейско и национално ниво.

Почти по същото това време бяха публикувани два журналистически анализа, които имаха отношение към моментното състояние на българската медийна среда. В „Мрежата поканихме техните автори- Владимир Йончев, главен редактор на сайта OFFNews и Даниел Пенев, журналист на свободна практика.

Евтината журналистика

Владимир Йончев: „Виждам един много голям проблем, който е виновен за това дередже, до което докарахме журналистиката. Това е нашият опит, който ни е гордо и бойко се опитваме да спазваме вече 15 години, а именно да поевтиним продукта си. Ние започнахме да правим евтина журналистика. Ние се отказвахме от неща, които изглеждаше, че ще поевтинят продукта и няма много да увредят качеството. Имаше истина в това. Увреждаше се малко качеството от това, че няма кореспонденти, с малко от това, че няма коректори, с малко от това, че няма ресори… Така се докарахме дотам да произвеждаме един продукт, който неправилно носи името „журналистика“.

Няма читателска солидарност, която да каже, че журналистиката не е евтин продукт

Даниел Пенев: „Медиите директно се конкурират със социалните мрежи за вниманието на хората, така че по отношение на по-младата аудитория това е тотално различен проблем и там бързината и сензационността е начин да привлечеш вниманието. Работата е там, че това не трябва да става за сметка на журналистическите стандарти и принципи. Според мен в България нямаме културата, да плащаме за журналистика и медии както и да очакваме някаква отговорност от рекламодателите. Когато казвам, че очакванията на аудиторията се променят, то е и защото тя не притежава медийна грамотност. Проблемът е много комплексен и не е само на едно ниво, на което ние можем да вземем еднозначно решение, което да стане устойчив модел за медиите и устойчив модел за аудиторията.

Разговорът, който водим с вас в момента, е в едната от двете обществени медии, а колко пъти сте се натъквали на разговор за качеството и състоянието на медиите в частни медии? Това за мен също е голям проблем."

Къде е журналистическата общност?

Владимир Йончев: „И все пак да кажа, че има доза оптимизъм щом може да се говори в нашата общност със спокоен тон и да се смятаме за колеги и съмишленици, а това не е лошо начало. Освен това, за всичките тези много мои години в журналистиката, виждам как се въртим много малко хора в нея, може би не повече от 200 човека. Идват някакви, завъртат се за година-две и отлитат и не си спомняме за тях. Ние сме една много малка общност и е време да си дадем сметка колко много неща зависят от нас и колко сме силни, всъщност. Защото и предишната, и тази, и всяка следваща власт все до нас ще опират. Смениха се толкова много политици през последните години, а журналистите си останахме едни и същи. Важното е да знаем как да си вършим работа, а за това е нужна доза честност. Журналистиката ще остане. Зависи от нас и от аудиторията.“

Даниел Пенев: „Повдига се тук въпросът за гилдията или липсата на такава и въобще за усещането за журналистическа общност. Това е проблем, който наскоро усетих много болезнено. Беше по време на така наречената инициатива „Достойните българи“. Имаше няколко наградени журналисти от различни водещи телевизии и всяка една водеща телевизия си съобщаваше само за своя награден, което показва неуважение към самите колеги, а и сякаш журналистите не искаха да посочат добрите примери помежду си, да не говорим, че много водещи медии избягват да цитират регионални медии, което в никакъв случай не говори за гилдия и за общност.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51