Човешкото тяло като силует, форма и като настроение – това е темата на декоративните пластики, които пловдивският художник Петко Караколев представя до 14 февруари в самостоятелна изложба в галерия „Възраждане” в Стария град на Пловдив.
С тази експозиция авторът отбелязва своя 60-ти рожден ден.
Освен пластики от бронз, изработени в различни периоди, в изложбата са представени и живописни творби, които са другото изкушение на художника.
За изложбата и за Петко Караколев, при когото всяка творба е нов опит, а стилът му – това е човекът, разказва Краси Алексиева от галерия „Възраждане”.
Петко Караколев е роден през 1960 г. в Пловдив. Завършва Художествено училище в гр. Троян. През 1987 г. завършва Художествена Академия в гр. Москва със специалност „Архитектурно декоративна пластика“ при проф. Александър Бурганов. Член е на Дружеството на Пловдивските Художници. Работил е като преподавател по изобразително изкуство. Моделирал е зооморфна чешма „Дейнотериум“ към Палеонтоложкия музей в гр. Асеновград. Негова скулптура притежава Комитета за култура на гр. Пловдив. Има осъществени самостоятелни изложби в България, Словакия, Русия, Германия. Негови произведения се намират в частни колекции в България и чужбина.
Снимки: ФС на галерия „Възраждане”
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg