Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130 години Национален археологически музей

4
Експонати от експозицията НАИМ-БАН
Снимка: Божидар Любенов

През последните години стана традиция в началото на месец февруари да представяме най-новите проекти, изследвания и постижения на Националния археологически институт с музей, към Българската академия на науките. А тази година е юбилейна – навършват се 130 години от създаването на Националния археологически музей. И през следващите месеци за посетителите се подготвят няколко временни експозиции, на които ще бъдат представени най-новите находки, а също и експонати, които са емблематични за музея.

Доц. д-р Христо Попов в студиото на програма „Христо Ботев“
За юбилейните прояви и осъществените инициативи е разговорът с директора на НАИМ към БАН – доц. д-р Христо Попов. Неговите научни интереси са свързани с проучванията на селищни структури от периода на късната бронзова епоха до ранната римска епоха; урбанизационни процеси през желязната епоха; античен рудодобив и металодобив от късната бронзова епоха до римската епоха; металургия на желязото през І хил. пр. Хр.; група на т.нар. „македонски бронзове” на територията на днешна Югозападна България.

Експонати от експозицията НАИМ-БАН
В предаването доц. Попов сподели своите виждания за състоянието и дейността на НАИМ-БАН, както и за изводите, които са направени за постиженията на институцията през отминалите години. Той разказа и за усилията, които се полагат за организиране на временните изложби, подготвяни под знака на юбилея. И въпреки усложнената от пандемията комуникация през 2021 г. са осъществени успешни контакти – както с български, така и с чуждестранни музеи, на които са предоставени експонати от фондовете на музея.

Снимки: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15