Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Ненов: Метавселената може би ще бъде най-силният наркотик

Проф. Маргарита Бакрачева: Виртуалната зависимост е незабележима в началото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Социални мрежи и виртуален свят без реалност: как се променя животът на човечеството „под диктовката“ на компаниите с дигитален бизнес?

Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Ненов, интернет предприемач:

“Една голяма част от хората живеят във виртуалната реалност още от средата на 90-те години, когато започнаха чатовете с непознати хора в някаква друга точка на планетата. Започна да се говори за виртуални връзки, за хора, които се женят през интернет, но никога не са се виждали. Тогава това беше една модерна абстракция. В момента всеки едни от нас знае какво представлява виртуалната реалност и си я носи в джоба.

Все по-често започваме да чуваме думи като метавселена и за една голяма част от хората не е много ясно какво е това.

Хората си мислят, че в метавселената ще можем да живеем като във филмите. Имаме си един аватар, седим вкъщи с каска или шлем, имплантиран в мозъка и създава усещания, които се проектират от тази каска в нашето тяло. Тогава наистина ще можем да кажем, че сме били някъде във виртуалния свят и сме преживяли нещо, но ние ще го усещаме и физически.


Към този момент ние просто седим с един таблет, който е залепен пред очите ни, това са шлемовете, които се продават. Просто гледаме една електронна игра с не много добро качество.

Концепцията е, докато си седим в хола нощно време, да можем да си сложим каската на главата и да отидем да гледаме някакъв концерт на другия край на света, заедно с наши приятели, всеки от които си седи в хола. Или пък да отидем в галерия или в ресторант, или пък на парти.

Влизането в метавселена за всеки в бъдеще ще бъде неизбежно не само заради това, че го има, но и заради това, че ще предлага много по-наситени сетивни преживявания. Това е и най-големият риск на метавселеваната, защото наркотиците съществуват благодарение на това, че те дават точно това насищане на сетивата, от което хората имат нужда заради това, че живеят в техния сив и ужасен свят. Метавселената ще бъде може би най-силният наркотик.“

Роботизирането

“Роботизирането на човек, особено в ортопедията, благодарение на високите технологии, напредна изключително много в последните години. Имплантирането на чипове и друг тип технологии в нашите тела е нещото, което ще ни вкара в тази метавселена.“

Чуйте от разговора в звуковия файл какво би предизвикало спиране на социалните мрежи.


Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Маргарита Бакрачева, психолог:

“Виртуалният свят в изражението в мрежата е станал абсолютно неразривен от ежедневието. Една от причините е, че в мрежата човек удовлетворява същите потребности, които удовлетворява в реалния свят – усещането за контрол и това за връзки с другите. Непрекъснатият информационен контрол води до още по-голямо търсене.

Ако наркотикът поне в началото може да бъде разпознат в механизма на свикване и привикване, то тук постепенно човек изпитва все по-голяма потребност от ново информационно съдържание. Бих го определила като скрит наркотик.

Разпознаването и признаването, че това е нещо, което не управляваме лично, е стъпката на прекъсването на тази зависимост.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07