Всъщност не това е важното, а че влиянието на италианските възродителни процеси върху българските е широко – от политически до културен план. А идеята за национално обособяване и строителство е като вирус – тя прелита през океани, държавни граници и време. По индукция се прихваща от узрелите за това общности.
Как е влияела Италия върху българското национално освобождение, и как българи пък са станали част и от италианската история, отде е подухвал у нас вятърът на Възраждането – за общото между българската и италианската история, за значими фигури като Гарибалди, Джузепе Мацини, капитан Петко войвода и др. e разговорът с професор Румен Генов, с Димитър Шалапатов – специалист по история на тракийските българи и участник при откриването на паметника на капитан Петко войвода в Рим, с Хубен Стефанов – поет и историк, с Румен Дечев – политолог и журналист.
Особен акцент е откриването на бюста на капитан Петко войвода в Рим преди близо две десетилетия, редом с паметника на Гарибалди – историческо събитие, за което участниците в него разказват от лични впечатления. Паралелите между значимите фигури на двете страни се оказват многобройни – Петрарка и Паисий, Левски и Мацини, Гарибалди и Петко войвода...
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg