Някъде между пълното себеотдаване и отговорното поставяне на стабилни основи, изградени от всепоглъщащо посвещаване на детайла, въздух на сцената и на екрана си поемат персонажите на Димитър Николов.
За своите почти 30 години актьорът има щастието да работи с режисьори като Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Добчев, Явор Гърдев и Галин Стоев и да даде живот на немалко образи. Играе на сцените на Народния театър, театър „Сълза и смях“, Театрална работилница „Сфумато“, Театър „Азарян“, както и в Драматичните театри в Пловдив и Сливен. В постановки като „Синята птица“, „На ръба“, „Наблюдателите“, „Братя Карамазови“. „Стъклената менажерия“, „Медея, майка ми“ и други.
В киното започва с поредица късометражни филми, но прави пробив с „Христо“ на режисьорите Григор Лефтеров и Тодор Мацанов. Играе и в два дебютни за режисьорите им филма – „Безкрайната градина“ на Галин Стоев и „Доза щастие“ на Яна Титова. Можем да го видим и във филмите „Живи комини“ на Радослав Спасов и „Далеч от брега“ на Костадин Бонев. Но спокойно, все още има филми, в които не се е снимал, а може. В телевизионен план сме го гледали само в сериала „Дяволското гърло“, поне засега. За цялото това творчество е носител на няколко филмови награди, като последната е за полет в изкуството на името на Стоян Камбарев. Освен това през 2018-а е единственият българин, попаднал в селекцията на „Берлинале“ за млади таланти.
В момента той репетира усилено за „Калигула“ на Диана Добрева по текст на Албер Камю. Там влиза по заместване, а причината е участието на постановката в престижен театрален фестивал в Япония.
Поводът актьорската история на Димитър Николов да бъде тема на „Какво се случва“ обаче е ролята му в спектакъла на Крис Шарков „Галерия Стриндберг“ – три различни истории говорят за превръщането на човека в обект и засягат кризата на новите понятия за пол и идентичност. Действието в представлението се развива в галерия за съвременно изкуство, носеща името на своя вдъхновител – Аугуст Стриндберг. Шведският писател е определян като един от най-значимите автори на модерността, но в същото време е възприеман и като един от най-сексистките писатели и драматурзи.
За начина, по който Димитър Николов подхожда към своята роля и текста на Стриндберг; за работата си с Крис Шарков; за отговорността да влезеш в чужд персонаж; за трансформациите на актьора и за недобрата услуга, която социалните мрежи ни правят днес – чуйте в звуковия файл.
А „Галерия Стриндберг“ можете да гледате на 13 февруари в Театър „Азарян“ от 19 часа.
Снимки – Театър "Азарян", Народен театър "Иван Вазов"
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg