Някъде между пълното себеотдаване и отговорното поставяне на стабилни основи, изградени от всепоглъщащо посвещаване на детайла, въздух на сцената и на екрана си поемат персонажите на Димитър Николов.
За своите почти 30 години актьорът има щастието да работи с режисьори като Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Добчев, Явор Гърдев и Галин Стоев и да даде живот на немалко образи. Играе на сцените на Народния театър, театър „Сълза и смях“, Театрална работилница „Сфумато“, Театър „Азарян“, както и в Драматичните театри в Пловдив и Сливен. В постановки като „Синята птица“, „На ръба“, „Наблюдателите“, „Братя Карамазови“. „Стъклената менажерия“, „Медея, майка ми“ и други.
В киното започва с поредица късометражни филми, но прави пробив с „Христо“ на режисьорите Григор Лефтеров и Тодор Мацанов. Играе и в два дебютни за режисьорите им филма – „Безкрайната градина“ на Галин Стоев и „Доза щастие“ на Яна Титова. Можем да го видим и във филмите „Живи комини“ на Радослав Спасов и „Далеч от брега“ на Костадин Бонев. Но спокойно, все още има филми, в които не се е снимал, а може. В телевизионен план сме го гледали само в сериала „Дяволското гърло“, поне засега. За цялото това творчество е носител на няколко филмови награди, като последната е за полет в изкуството на името на Стоян Камбарев. Освен това през 2018-а е единственият българин, попаднал в селекцията на „Берлинале“ за млади таланти.
В момента той репетира усилено за „Калигула“ на Диана Добрева по текст на Албер Камю. Там влиза по заместване, а причината е участието на постановката в престижен театрален фестивал в Япония.
Поводът актьорската история на Димитър Николов да бъде тема на „Какво се случва“ обаче е ролята му в спектакъла на Крис Шарков „Галерия Стриндберг“ – три различни истории говорят за превръщането на човека в обект и засягат кризата на новите понятия за пол и идентичност. Действието в представлението се развива в галерия за съвременно изкуство, носеща името на своя вдъхновител – Аугуст Стриндберг. Шведският писател е определян като един от най-значимите автори на модерността, но в същото време е възприеман и като един от най-сексистките писатели и драматурзи.
За начина, по който Димитър Николов подхожда към своята роля и текста на Стриндберг; за работата си с Крис Шарков; за отговорността да влезеш в чужд персонаж; за трансформациите на актьора и за недобрата услуга, която социалните мрежи ни правят днес – чуйте в звуковия файл.
А „Галерия Стриндберг“ можете да гледате на 13 февруари в Театър „Азарян“ от 19 часа.
Снимки – Театър "Азарян", Народен театър "Иван Вазов"
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..
В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж. Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава! Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..
В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg