Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволците на трима светии – да помагаш, но не от дистанция

Деян Петров е координатор на екипа на “Доброволците на Свв. Георги“, познат на предаването "Нашият ден" от преди близо три години, в началото на дейността на групата.

През този период животът на всички се е променил, променила се е и работата на доброволците.

Деян разказва в “Нашият ден“ какво точно правят хората сега, както и за една тяхна сбъдната мечта – камиончето за топла храна.

Ако искате да се присъедините към тях или да получите информация, лесно можете да откриете сайта им dobrovolcite.bg. 

Впечатляващо в разговора с Деян са думите му, че “храната, която раздават, е просто повод за среща, а причината е да се свържат с хората, да ги заговорят, за да могат и да ги подкрепят не само в техните най-първи потребности“.

Това са героите от Втора английска езикова гимназия ''Томас Джеферсън'', випуск 2021-2022, които са събрали варива и суровини за готвенеВ България по традиция социалната работа се изразява в това да дадеш на нуждаещ се някакви блага, като стоиш колкото се може по-далече от него.

Замеряш го с банкноти, с ориз, с консерви, с каквото там има за раздаване, и внимаваш да не влизаш в комуникация, защото нуждаещият се е опасен човек и ако го приближиш, може да отхапе ръката, с която му подаваш.

За съжаление това разбиране за социалната работа продължава да  властва у нас, но и да се репродуцира на много места под формата на образование.

Групата на Деян Петров обаче, макар и уповаваща се в дейността си на трима светци, отдалечени от нас с векове – трима Свети Георгиевци, прави истински модерна социална работа така, както се прави тя в момента в напредналия свят. Понякога, за да си модерен, трябва да се обърнеш назад.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: facebook/dobrovolcite.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10