Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмото издание на „Master of Art“ започва онлайн от днес

Фестивалът за документални филми, посветени на всички сфери на изкуството – архитектура, изобразително изкуство, литература, театър, музика, танц, кино, фотография... „Master of Art“, стартира днес своето седмо издание. #ваксинирайсесизкуство е слоганът на фестивала.

"Master of Art" е изключително културно събитие и е единственият в Източна Европа Международен филмов фестивал за документални филми, свързани специално с изкуството. 

От 10 до 28 февруари 2022 на платформата "Neterra.TV+" могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в „Master of Art“. Продукциите, много от които сами произведения на изкуството, ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито. 

Сред 10-те продукции, представяни зя първи път у нас, се открояват атрактивни заглавия на най-разнообразни теми. Могат да бъдат видени филмите "Чърчил и филмовият магнат", "Сезоните в Куинси: четири портрета на Джон Барджър", "Полък и Полък", "Безименната, историята на Жана и Бодлер". Сред премиерните заглавия е и българският документален филм "Заветът на Борис Христов" на младия режисьор Борис Славчев, който среща публиката със завещанието, оставено от световния бас. Друга премиерна българска лента е "Данте и въздушното перо" на режисьора Димитър Липовански, посветена на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ и на неговия създател Димитър Грозданов.

Фестивалът е организиран от продуцентска компания "Спотлайт" и Фондация „Master of Art” с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община. НДК е традиционен партньор на фестивала.

Продажбата на пакетите за фестивала вече стартира от 28-и януари.

Чуйте Найо Тицин за новото онлайн издание на кинофестивала „Master of Art“.

Снимки – „Master of Art“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25