Киберсигурността – едно от най-важните предизвикателства на 21-ви век. Къде е България по отношение на проблемите, свързани с киберсигурността и как действа Законът за киберсигурност? Спазваме ли достатъчно добра киберхигиена?
В предаването "Законът и Темида" своя коментар по темата прави Ясен Танев – информационен анализатор, председател на БАРБС – Българска асоциация за развитие на Бизнес софтуер (член на БСК). Основател на дигитално читалище по Киберсигурност – Safer.bg, един от основателите на гражданската инициатива „Информационна прозрачност“. С 20-годишен опит в индустрията за доставка на софтуерни решение в сферата на търговията, хотелиерство и ресторантьорство. Водещ експерт на БСК по проблемите на информационната сигурност и фискализацията.
Какво е киберзаплаха – "Това, което българският бизнес и държава трябва да осъзнаят, е, че светът се промени и се движи бързо към дигитализация. Започнахме да живеем и да се чувстваме дигитално, освен физически. И ако имаме хиляди години опит еволюция как да оцеляваме физически, то липсва опит как да бъдем дигитално сигурни. Това е въпросът на 2022 г. Малко хора осъзнават колко малко сме осъзнати."
Актуални заплахи към бизнес потребителите – "Те са широкоспектърни, защото престъпният свят се дигитализира много бързо и осъзна колко лесно може да печели на гърба на хората, които не са готови. В момента пощенските ни кутии са заляти ежедневно от имейл съобщения, в които има заложени капани. Като целта е тези капани да бъдат настъпени. Всичко има една-единствена цел – престъпникът от отсрещната страна, разчитайки на наивността на потребителя и на безотговорността на доставчика му на дигитална услуга, да се промъкне в неговото лично пространство и да започне да го експлоатира. Трябва да се научим, че дигиталните устройства са умни, но и много лесно могат да бъдат "зомбирани" и управлявани от някой друг."
Има ли законова рамка, която да дефинира защитата от киберпрестъпление – Да, но тази рамка не е адаптирана и за съжаление е изостанала. За съжаление броят на експертите у нас по тема киберсигурност в контекста на националната сигурност е много малък. В момента мисля, че хората, които се занимават с киберпрестъпления в България, не вярвам да достигат и стотина... Законодателството трябва да бъде осъвременено. Институции като МВР, ГДБОП и ДАНС трябва да започнат да работят равноправно и срещу дигиталните престъпления."
Държавната рамка в контекста на държавната администрация – "Мисля, че рамката е добре дефинирана. Една нерегулирана държава би носила огромен риск за гражданите. Държавната администрация има закони и наредба, които определят нейното поведение – Законът за електронно управление, Законът за киберсигурност и Наредбата за минимални изисквания за мрежова и информационна сигурност. Тези два закона и наредбата към тях са добро начало и новият министър на електронното управление ще има доста работа."
Чуйте цялото интервю от звуковия файл.
Мирослав Стефанов, експерт по киберсигурност, началник отдел „Оперативно наблюдение и киберсигурност“ – Държавна агенция за електронно управление, също коментира в "Законът и Темида":
"Наблюдава се увеличение на кибератаките. Инсталират се криптовируси и т.н. Имаме напоследък доста атаки по държавната инфраструктура от украински IP, например."
Мирослав Стефанов е категоричен, че по европейските директиви ние имаме една от най-добре дефинираните законови рамки. Той прогнозира, че до няколко месеца обхватът ще се разшири с навлизането на частни фирми и ще се увеличи размерът на глобите и наказанията. Според него всички трябва да бъдат внимателни по отношение на манипулацията на общественото мнение посредством фалшивите новини (Fake news).
Чуйте повече от звуковия файл.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg