Културата на промяната и колко важни са „изрезките от вестниците“, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов, културолог, медиен анализатор и преподавател във ФЖМК.
За Комисията по култура и медии
„Това е нова, много сложна политическа гарнитура, в която има различни гласове от различни партии, две от които са с доста несигурна проевропейска идентичност и е много важно кой ще води и в какво съзвучие ще влязат. Защото самата медийна регулация е европейски модел, трябва да имаш отношение въобще към българската евроинтеграция, за да можеш да се произнесеш компетентно какво е необходимо за регулацията на медиите. Всички политици идват с чувството, че те ще управляват медиите, така както управляват другите сектори. Но политиците трябва да разберат, че с медиите не може да се постъпва така, защото те са съвсем различен сектор и че медиите не могат да имат министерство. Беше пълна глупост предложението в Комисията по култура и медии да се предлага махането на СЕМ като орган. По-скоро трябва да се помисли как да бъде избиран СЕМ и какво ще е участието на гражданите, т.е. да има и гражданска квота в регулаторния орган. В момента политиците смятат, че хората, които са номинирали за членове на СЕМ, им дължат „наследствен жест“, а СЕМ е орган, който трябва да „бие през пръстите“ политиците, когато се опитват да посягат към медиите. Това, че СЕМ не го правят, означава, че лошо се практикува моделът, а не, че моделът не е добър.“
Колко важни са изрезките от вестниците
„Това зависи от авторитета на медиите. В общество, в което медиите имат авторитет, е абсолютно задължително, ако излезе публикация за някой политик, че е корумпиран, това няма как да не раздвижи всички други разследващи институции. Гласът на медиите у нас е много тих и премиерът се опита да усили гласа на медиите, за да стигне този глас до ухото на прокурора.“
За конфликта между ДПС и „Икономедия“
„Този конфликт тресе от години българското общество, но трябва да върви към развръзка. Институцията, която може да го развърже, е съдът. Не може от изрезки във вестници или от това кой колко агресивно говори или подхвърля реплики, или остоумничи, да зависи решаването на толкова важни за обществото въпроси. Мисля, че министър-предсдателят успява да задейства все пак тези институции, дори и с фигурите, които са в тях.“
Как прокуратурата чете изрезките от вестници
„Няма съмнение, че има агресия към така наречения „кръг Капитал“, защото оттам излизат остри критически мнения за работата на прокуратурата и бившите управляващи. Във всички случаи това е форма на използване на институцията за защита на определени фигури и поставянето им в комфорта да не са обект на медийна критика. Политиците, а и всички, трябва да не забравят никога, че да бъдат критикувани не е нещо неприятно, което им се е случило. Да критикуват е задължение на медиите, това е самата им работа. Ако управляващите институции са с тази мисъл в главата и дори започнат да очакват критиките от страна на медиите, и започнат да им отговарят аргументирано, чак тогава ще започне да се вдига и авторитетът на медиите, и авторитетът на политици, прокурори и т.н. В новата политическа гарнитура също се мярва сянката на подобно агресивно отношение към медиите, и само това остава, и тя да започне да се пази по агресивен начин от медиите. Тогава няма да има никаква промяна и всичко ще продължи както досега.“
За Тошко Йорданов и Иван Гарелов в медийната комисия и за поведението на „големите телевизии“ – чуйте в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg