Културата на промяната и колко важни са „изрезките от вестниците“, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов, културолог, медиен анализатор и преподавател във ФЖМК.
За Комисията по култура и медии
„Това е нова, много сложна политическа гарнитура, в която има различни гласове от различни партии, две от които са с доста несигурна проевропейска идентичност и е много важно кой ще води и в какво съзвучие ще влязат. Защото самата медийна регулация е европейски модел, трябва да имаш отношение въобще към българската евроинтеграция, за да можеш да се произнесеш компетентно какво е необходимо за регулацията на медиите. Всички политици идват с чувството, че те ще управляват медиите, така както управляват другите сектори. Но политиците трябва да разберат, че с медиите не може да се постъпва така, защото те са съвсем различен сектор и че медиите не могат да имат министерство. Беше пълна глупост предложението в Комисията по култура и медии да се предлага махането на СЕМ като орган. По-скоро трябва да се помисли как да бъде избиран СЕМ и какво ще е участието на гражданите, т.е. да има и гражданска квота в регулаторния орган. В момента политиците смятат, че хората, които са номинирали за членове на СЕМ, им дължат „наследствен жест“, а СЕМ е орган, който трябва да „бие през пръстите“ политиците, когато се опитват да посягат към медиите. Това, че СЕМ не го правят, означава, че лошо се практикува моделът, а не, че моделът не е добър.“
Колко важни са изрезките от вестниците
„Това зависи от авторитета на медиите. В общество, в което медиите имат авторитет, е абсолютно задължително, ако излезе публикация за някой политик, че е корумпиран, това няма как да не раздвижи всички други разследващи институции. Гласът на медиите у нас е много тих и премиерът се опита да усили гласа на медиите, за да стигне този глас до ухото на прокурора.“
За конфликта между ДПС и „Икономедия“
„Този конфликт тресе от години българското общество, но трябва да върви към развръзка. Институцията, която може да го развърже, е съдът. Не може от изрезки във вестници или от това кой колко агресивно говори или подхвърля реплики, или остоумничи, да зависи решаването на толкова важни за обществото въпроси. Мисля, че министър-предсдателят успява да задейства все пак тези институции, дори и с фигурите, които са в тях.“
Как прокуратурата чете изрезките от вестници
„Няма съмнение, че има агресия към така наречения „кръг Капитал“, защото оттам излизат остри критически мнения за работата на прокуратурата и бившите управляващи. Във всички случаи това е форма на използване на институцията за защита на определени фигури и поставянето им в комфорта да не са обект на медийна критика. Политиците, а и всички, трябва да не забравят никога, че да бъдат критикувани не е нещо неприятно, което им се е случило. Да критикуват е задължение на медиите, това е самата им работа. Ако управляващите институции са с тази мисъл в главата и дори започнат да очакват критиките от страна на медиите, и започнат да им отговарят аргументирано, чак тогава ще започне да се вдига и авторитетът на медиите, и авторитетът на политици, прокурори и т.н. В новата политическа гарнитура също се мярва сянката на подобно агресивно отношение към медиите, и само това остава, и тя да започне да се пази по агресивен начин от медиите. Тогава няма да има никаква промяна и всичко ще продължи както досега.“
За Тошко Йорданов и Иван Гарелов в медийната комисия и за поведението на „големите телевизии“ – чуйте в звуковия файл.
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg