Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на археолога

Йото Йотов: Българските археолози са облагодетелствани с богатия си терен

| обновено на 14.02.22 в 14:01
Снимка: cua-sozopol.com

Денят на археолозите, 14 февруари, се отбелязва у нас от 1970 година по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт и музейкъм Българска академия на науките.

Археология е хуманитарна наука, която изучава и документира миналото по останките от многобройни цивилизации и култури, живели в различни епохи на Земята. Тя обхваща периода от време от първите каменни инструменти отпреди 2,5 милиона години до най-новата епоха.

Дейността на археолозите не се свежда само до работата им по разкопки. След разкопките пред археолога се проявяват следните ангажименти – документиране на находките, анализ и датиране, публикации, реставрация и консервация, представяне на находките и подготовка на обектите за посетители, за да станат откритията достояние както на учените, така и на всички, любопитни към археологията.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Найден Прахов, директор на Центъра по подводна археология в Созопол:

“Днес в Археологическия институт в София се отбелязва традиционно празникът. На 15 февруари се открива изложбата “Българска археология“. Тя представя ежегодно най-интересните открития и постижения на българската археология през изминалата година.

С постери и експонати се представят най-интересните находки и най-сериозните открития. Находките са многобройни, миналата година беше изключително активна.

Археологическа работа под вода при проучванията край Ропотамо: разкопаване с воден ежектор; ранновизантийска амфора in situ в квадрат; ранносредновековна котва, открита в стратиграфска позиция в квадрат; фотограметрично заснемане с 5 камери.

Експонатите могат да бъдат разгледани в Националния археологически институт с музей, пл. “Александър Буров“ в София, където се намира Археологическият институт с музей срещу Президентството и Министерския съвет.

Особеностите на този вид археология са, че средата, в която се работи, е доста необичайна – под вода, в морета или сладководни басейни. Това поражда много предизвикателства и трудности. За нас е по-скоро рутина и част от работата ни. Много често условията, в които работим са трудни. Много зависими сме от метеорологичните условия."

Центърът по подводна археология с 44-годишна история

“В научно отношение успехите на центъра са в множеството реализирани пионерски археологически проучвания в България, но те са пионерски и в световен аспект.

Едни от първите в подводната археология изобщо геофизично проучвания на потънали ландшафти по българското крайбрежие.

Центърът през годините е създал доста сериозна изследователска инфраструктура. Имаме база за морски проучвания, която се намира з Созопол, тя е база за основните ни изследвания по Южното Черноморие. Там се намира и техниката ни, разполагаме и с изследователски кораб, на който поместваме водолазно оборудване.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Йото Йотов от РИМ в Бургас:

“Археолозите в България са облагодетелствани спрямо колеги от други държави, защото територията на България е сред най-богатите в Европа на археологически култури, на наслоявания на археологически пластове от различни периоди от праистория до Средновековие и до по-новите период.“

По-основен обект

“Бях служител няколко години в регионалния музей в Добрич, където през 2014 г. започнаха археологически проучвания на най-големия Римо - Византийски град във вътрешността на Североизточна България. Градът се казва Залдапа, той доби известност в последните години, благодарение на проучванията и на представянето в медиите.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10