Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Алексей Пампоров: Никой не печели от конфликт между НАТО и Русия

Търсенето на сензация за клик започва да ни унищожава като общество

Руският президент Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Тук конфликтът произтича от това, че ако Украйна стане член на НАТО, конфликтът става между НАТО и Русия, а никой няма сметка от това. Позицията на руския посланик вчера казва, че Русия не е тази, която ще нападне, но че е там, за да подкрепи Донбас. Това е много тънък момент за съжаление, свидетели сме на войната в Югославия. Там НАТО и ЕС подкрепиха по-скоро териториалното разпадане.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. д-р Алексей Пампоров, социолог от ИИОЗ.

Не можем да отречем очевидното, че имаме територии, в които има 90-95% руснаци, искат референдум, искат независимост, но в същия момент ЕС и НАТО казват – “не“ и започват да концентрират въоръжение в Европа.

Доц. Алексей Пампоров

Вчера много ясно беше казано от немския канцлер, че нямаме нужда от нова война в Европа. Добре е, че Русия все пак оттегли част от контингента си.

Битката, която се води конкретно там е за икономически интереси. Донбас е много богат индустриален район. Европа е тази, която ще загуби при всички положения - и Русия като пазар, и енергийните доставки, които са свързани с Русия. Ако те спрат, Европа изпада в несъмнена криза. Надявам се разумът и от двете страни да надделее и да преодолеем напрежението там.“

Другите битки

“През последните няколко години се наблюдава битка между прогресивното и ретроградното. Сякаш се увеличава толкова много функционалната неграмотност, неспособността да се чете наука, да се разбира и мисли, че хората започнаха да се връщат в някакви средновековни практики – врачки, баячки, недоверие в научните постижения.“

Медиите

“Когато говорим за медии, трябва тотално да се промени журналистиката и това е дори начинът, по който говорим за медии. През последните години има едно нагнетяване от негативните новини. Търсенето на сензация за клик е онова, което започва много да ни пречи и да ни унищожава като общество. Когато види тези негативни заглавия, човек започва да живее в един кошмарен свят.“

Дискриминацията

“Нашата конституция е прекрасна в това отношение. Още в началото с член 4 и член 6 се гарантират правата и равнопоставеността. Имаме закони за защита от дискриминация, имаме не лош наказателен кодекс. Големият проблем е, че прокуратурата и политиците не забелязват речта на омразата и сякаш сами я насаждат. Историята на българските земи е история на толерантност.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25