Жестоки противоепидемични мерки, стигащи почти до тормоз, политическо напрежение, бойкоти, липса на публика, липса на сняг – 24-та Зимна Олимпиада в Пекин, втората след Токио 2020, се проведе в условия на пандемия.
Климатичните промени водят до по-малко сняг и в традиционни зимни курорти, но Пекин 2022 ще се запомни като първата Олимпиада в историята, която се проведе при 100% изкуствен сняг.
За него са били нужни над 2 млн. куб. м вода и това допълнително обезводни един от най-засегнатите от суша и липса на питейна вода региони в Китай. Освен това производството на сняг консумира огромно количество енергия и така вредния СО2, допринасящ за затопляне на климата, който всъщност те се опитват да охладят.
„Зимните спортове имат толкова много любители заради природата, а тук тя напълно отсъстваше. Липсваше не само снегът, но и пистите, горите и всичко свързано със зимните спортове, допълва темата Боряна Ангелова-Игова, преподавател по философия в НСА.
Скъсва се и с идеята на Пиер дьо Кубертен игрите да се провеждат в различни градове, за да се утвърди връзката с местния спорт и съоръженията, които се изграждат, да остават за гражданите на съответното място, за да може да се насърчава масовия спорт.
И за съжаление това се превръща в тенденция, още помним игрите в Сочи, най-скъпите до момента, които се проведоха в летен курорт."
Притеснителен беше и скандалът с руската фигуристка Камила Валиева. Тя постигна рекорд и е безспорен талант. Но нейният случай показа отново грешката на системата – не може да се твърди, че 15-годишно момиче има нужда от три различни кардиологични лекарства. Свръхамбициите ограбиха таланта на Валиева, тя със сигурност щеше да се отличи и без тези вещества.
А и посланието е сбъркано: ако сте родител, бихте ли дали детето си да тренира фигурно пързаляне, колкото и да го харесвате, като виждате подобно отношение?
Трябва да подчертаем обаче и отличното представяне на Алберт Попов, което е феномен в една толкова трудна дисциплина като слалома. Ето че може, може и без свърхнатоварване, без свърхмобилизация на ресурси, без изкуственото създаване на спортисти.“
Чуйте разговора с Боряна Ангелова-Игова, която разказва на какво се дължат българските успехи в зимните спортове.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg