Групова изложба под заглавие „Ехо“ представя галерия „Сариева“ в Пловдив до 12 март. Кураторката Веселина Сариева преоткрива за публиката и колекционерите двама артисти – Станка Цонкова – Уша и Владимир Иванов. Партнира им младата София Грънчарова.
Заглавието никак не е случайно, защото именно да се чуе ехото, което отзвучава, е „задачата“ на тази изложба. Както напомня Сариева: „Ехо в акустиката е физическо явление, което представлява отражение на звука, което пристига при слушателя със закъснение след първоначалния звук. Когато звукът или самото ехо се отрази няколко пъти от няколко повърхности, тогава се говори за реверберация.“
Тук ключови са закъснението и отразяването от няколко повърхности, тоест реверберацията. Макар да са познати добре във времето, което визира изложбата – именно 70-те и 80-те години на миналия век, творбите на Владимир Иванов и Станка Цонкова – Уша получават чрез представянето си в изложбата този ефект сред младите творци в областта.
Целта на кураторката е да преоткрие „ранни художествени практики“ от един отминал период и да им даде възможност не само наново да въздействат, но и да придобият приемственост, да се получи връзката между артисти от различни периоди на художествения ни живот. Е, случило се е. Както четем в информацията за изложбата, „разглеждането на ЕХО предполага движение и динамика на посетителя, които граничат с перформативност на начина на лично виждане и осмисляне“.
Чуйте Станка Цонкова – Уша.
Снимки – галерия „Сариева“
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg