Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 февруари – Международен ден на майчиния език

Снимка: unesco.org

На 21-ви февруари, отбелязваме Международния ден на майчиния език. Празникът е посветен на опазването на езиковото и културно многообразие по света.

Международният ден на майчиния език се отбелязва за първи път през 2000 г., като всяка поредна година честването има различен акцент. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика.

Майчин език, още наричан роден, първи език, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Магдалена Абаджиева от Института по български език към БАН:

Как да опазим родния език?

“Как да опазиш нещо, за което не знаеш, че е ценно? На първо място, трябва да се изгради точно това чувство, че ние принадлежим към езика, той ни свързва и трябва да пазим, защото е ценен. Тук са усилията на родителите, на учителите в училище, на преподавателите във висшите учебни заведения и учените.

Това става с разговори, посочване и открояване. Трябва да се говори, да се дават примери и да се работи в тази посока.

На първо място, бих откроила този стремеж за успех на децата днес, който се разбира повече като пътуване и отделяне от родното пространство. Това да се учи в чужбина в престижен университет сякаш променя езика, защото от голяма част от нашето общество се смята, че ако детето не учи в престижно учебно заведение някъде навън, то няма да е успяла личност.

Но трябва да го има и обратното – чувството на отговорност към обществото, което ни е дало начало. Да пренесем знанията тук, откъдето сме тръгнали. Може би това малко се губи и насочва още от ранна детска възраст родителите да търсят чужди езици за децата си, най-вече английски.

А чувството за престижността на английския много променя днес нашия роден език. Да се говори с чуждици, да се пише на английски е белег за престиж. Всеки един език е богатство, защото във всеки език присъства онова усилие на човека да улови и обработи околната среда.“

Дигиталното пространство – пречи или помага

“Времето върви напред. Определено имаме едно развитие, което наблюдаваме в последните години, което върви в посока на дигитализация, на повече използване на компютърни технологии. Съвременният човек иска да достигне до дадено съдържание в момента и ние няма как да спрем този процес. Тук има много ползи, които трябва да бъдат отчетени. Технологиите трябва да се ползват, но в никакъв случай не трябва да бъдат единственото средство за обучение.“

Политическата реч

“Впечатлението ми от един анализ, който направих при откриване на 47-ото Народно събрание, е, че депутатите говорят преобладаващо безцветно и със заучени фрази, сложни изречения и образност на изказа, която липсва.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10