Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еротиката на Тициан във Виена

10
Снимка: @KHMWien

Виенската картинна галерия показва изложба, посветена на идеала за женска красота във венецианското изобразително изкуство от 16-и век. В няколко зали в дясното крило на галерията са изложени картини на Тициан и неговите съвременници от Венецианската школа, като Палма ил Векио, Парис Бордоне, Джакопо Тинторето и Паоло Веронезе.


Красота, еротика и поезия са изобразени в платната на тези художници. В изложбата могат да се видят портрети на жени, заети със своя тоалет, или любовни двойки, които за времето си са били новост в тогавашното изобразително изкуство. Този вид портрети от началото на 16-и век се наричат „Красивата венецианка“ и представляват горната половина на идеалната представа за полуразголено женско тяло, чийто единствен признак е еротична красота. Дълго време се е смятало, че това са портрети на куртизанки. Много характерна е картината „Виоланте“ на Тициан, която се смята за най-ранната „белла“ на художника. От същата серия е и картината на Палма ил Векио „Жена със зелена рокля“, както и платното на Тинторето „Млада жена с разголен бюст“.


Интересен факт са направените рентгенови снимки на картините на Тициан, на които се виждат детайли на копия и допълнителни подобрения. Например в картината "Венера от Урбино" се вижда копие на флорентинския оригинал „Белла“, в който са дорисувани детайли на дрехите и деколтета, с цел да се покаже повече плът. По всяка вероятност портретите са били поръчвани, а Тициан е рисувал допълнително своите картини, преминавайки от портрет към еротично идеално изображение.


Освен измислените идеални портрети има и т.н. "реални портрети", в които са спазени моралните норми на облеклото. Такива са портретите на Изабела де Есте от Мантуа и на Елеонора Гонзага от Урбино и на редица поети и писатели от това време, които в творбите си са се занимавали с темата за красотата на жената и нейното място в социалния живот, например Бенедето Варчи, Чезаре Вечелио.

Изложбата е доукрасена с оригинални прибори за тоалет от 16-и век, които са изобразени на много от портретите на Тициан, както и с прожектиране на любовна поезия от Петрарка.


Показани са и картини с библейски сюжети, като „Адам и Ева“ на Тинторето, „Диана“ на Бордоне и други от Новия и Стария завет. Тук трябва да споменем картината на Тициан „Мадона с младенец пред пъстра кърпа“, в която лицата са много човешки, ландшафтът е пасторален, озарен от залязващото слънце. Нарушаването на строгата симетрия, както и сенките и светлите петна по картината, показват развитието на Тициан като художник и неговото отдалечаване от учителя му Джовани Белини.


Повече за изложбата можете да научите от Константин Брадваров в звуковия файл.



Снимки: ФС на

Kunsthistorisches Museum Vienna




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми фестивал на българската книга в Брюксел

Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..

публикувано на 04.05.25 в 11:04

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07