Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еротиката на Тициан във Виена

10
Снимка: @KHMWien

Виенската картинна галерия показва изложба, посветена на идеала за женска красота във венецианското изобразително изкуство от 16-и век. В няколко зали в дясното крило на галерията са изложени картини на Тициан и неговите съвременници от Венецианската школа, като Палма ил Векио, Парис Бордоне, Джакопо Тинторето и Паоло Веронезе.


Красота, еротика и поезия са изобразени в платната на тези художници. В изложбата могат да се видят портрети на жени, заети със своя тоалет, или любовни двойки, които за времето си са били новост в тогавашното изобразително изкуство. Този вид портрети от началото на 16-и век се наричат „Красивата венецианка“ и представляват горната половина на идеалната представа за полуразголено женско тяло, чийто единствен признак е еротична красота. Дълго време се е смятало, че това са портрети на куртизанки. Много характерна е картината „Виоланте“ на Тициан, която се смята за най-ранната „белла“ на художника. От същата серия е и картината на Палма ил Векио „Жена със зелена рокля“, както и платното на Тинторето „Млада жена с разголен бюст“.


Интересен факт са направените рентгенови снимки на картините на Тициан, на които се виждат детайли на копия и допълнителни подобрения. Например в картината "Венера от Урбино" се вижда копие на флорентинския оригинал „Белла“, в който са дорисувани детайли на дрехите и деколтета, с цел да се покаже повече плът. По всяка вероятност портретите са били поръчвани, а Тициан е рисувал допълнително своите картини, преминавайки от портрет към еротично идеално изображение.


Освен измислените идеални портрети има и т.н. "реални портрети", в които са спазени моралните норми на облеклото. Такива са портретите на Изабела де Есте от Мантуа и на Елеонора Гонзага от Урбино и на редица поети и писатели от това време, които в творбите си са се занимавали с темата за красотата на жената и нейното място в социалния живот, например Бенедето Варчи, Чезаре Вечелио.

Изложбата е доукрасена с оригинални прибори за тоалет от 16-и век, които са изобразени на много от портретите на Тициан, както и с прожектиране на любовна поезия от Петрарка.


Показани са и картини с библейски сюжети, като „Адам и Ева“ на Тинторето, „Диана“ на Бордоне и други от Новия и Стария завет. Тук трябва да споменем картината на Тициан „Мадона с младенец пред пъстра кърпа“, в която лицата са много човешки, ландшафтът е пасторален, озарен от залязващото слънце. Нарушаването на строгата симетрия, както и сенките и светлите петна по картината, показват развитието на Тициан като художник и неговото отдалечаване от учителя му Джовани Белини.


Повече за изложбата можете да научите от Константин Брадваров в звуковия файл.



Снимки: ФС на

Kunsthistorisches Museum Vienna




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59