Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли решение проблемът със студентите от историческите ни общности зад граница

Снимка: Ани Петрова

Ще бъдат ли премахнати пречките пред студентите от историческите ни общности зад граница и пред българските студенти, които по волята на родителите си са израсли в чужбина, но биха искали да се завърнат в родината и да продължат образованието си в български университет?

Темата коментира в “Нашият ден“ Галин Георгиев от Дружество „Родолюбец“:

“Миналата година имаше прецедент в това отношение. Вече 30 години постановление 103 на МС съществува и по силата на това споразумение, прието през 1993 г., в България се обучават българчета от нашите стари диаспори от Украйна, Молдова, Сърбия и Македония. Всеки, който има български произход, може да кандидатства и да се учи в прародината си.

Привилегиите по това постановление не са толкова много, но все пак имат право да ползват общежитие, да получават стипендия.

Но миналата година от МОН приеха правила по изпълнение на споразумението, в които за първи път заложиха българското гражданство като пречка, като един вид рестрикция, за да не могат българчета от изброените общности да кандидатстват в България.

Така условията, при които те се обучават, се приравняват с условията на всички останали български граждани, но ние се обявяваме срещу това, изхождайки от мисълта и презумпцията за различния статут на българчетата от историческите ни диаспори. Защото, получавайки българско гражданство, на тях не им се дава директно дом, имот, средства и родители в България.“

Какво трябва да се случи в промяната в Закона за българите, живеещи в чужбина?

“Имаме конкретно предложение и парламентарната комисия, начело с г-жа Антоанета Цонева, вече провежда такива анкети. Искаме в член 2-ри да бъде включена нова 4-та точка в Закона със следния текст “притежава чуждестранно или българско гражданство“.

Чуйте Галин Георгиев в звуковия файл. 


Темата коментира в “Нашият ден“ Антоанета Цонева, председател парламентарната комисия за политиките за българите извън граница:

“Били са създадени пречки пред приемането на студенти от Украйна, Молдова и Западните покрайнини. Това са едни специални разпоредби и постановления за българските висши училища, които осигуряват специфични квоти за младежите от тези български общности.

В определен момент започва една нова интерпретация на нормативната уредба, която създава пречки пред определен брой от тези младежи, а именно такива, които са придобили българско гражданство. По новото интерпретиране на правилата се решава, че не отговарят на критериите и изискванията да бъдат приемани по постановление 103.

Добрата новина е, че започна един интензивен диалог между заинтересованите страни. Бяхме сезирани, както всички институции. Направи се дискусия в Комисията, която ръководя с Дирекция “Висше образования“ на МОН. Смятам, че в следващия един месец трябва да бъде намерен подход, който да премахне тези пречки и да запази това облекчено положение, съществувало в годините.“

Чуйте Антоанета Цонева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30