Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Минчева: Българите започнаха да преоткриват страната си

Десислава Минчева е една млада българка с дух. Тя е международен експерт и създател на проекти в туризма, провокиращи промяна в мисленето и успеха на дестинации.

Десислава Минчева е главен герой в “Нашият ден“:

“От малка имах усещането, че трябва да помагам на другите. Да допринасям за обществото, да съм помогнала поне мъничко на някого. Обичам природата и се радвам на малките неща.

Така постепенно туризмът и проектите започнаха да играят значима роля в живота ми.

Завършила съм международни отношения и винаги съм искала да се развивам професионално на международно ниво, но да остана в същото време и в България, за да допринасям с каквото мога за страната си.

Професионалният ми път ме доведе в посока на разработване и управление на международни проекти.

Преди около десетина години, завърших т.нар. Харвардски курсове, които допълнително ме вдъхновиха да изляза от своята зона на комфорт. Да започна своя инициатива, с която да подпомагам местните общности.

Темата в чието разработване участвах беше – създаване на български клъстер за специализиран туризъм.

Така станах част от инициаторите на туристическо сдружение чиято мисия е насочена към специализираните форми на туризъм и към т.нар. “търсещи туристи“. Това е термин, който въведохме още преди 10 години за тези туристи, които търсят автентичното и искат да се докоснат до културата и традициите на дадена дестинация, търсещите преживяване.

Пандемията се отрази сериозно върху туризма. Туристите се насочиха повече към индивидуални преживявания, кум културата и традициите. Българите започнаха да преоткриват страната ни.

„DANUrB – Градски бранд Дунав“

Целта на проекта „DANUrB – Градски бранд Дунав“ е да допринесе за устойчивото използване на природното и културното наследство и ресурси на региона чрез изграждането на пространствено- културна мрежа.

Мрежата свързва общностите по реката в единен туристически бранд, предлагащ тематични маршрути и възможности за развитие, които могат да увеличат броя посетители и времетраенето на техния престой в региона.

В последните години се фокусирахме именно върху т.нар. “свиващи се“ населени места. Една от целите на е да се разработи проект, който свързва населените места и местните общности в една международна мрежа и система.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45