Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Румяна Николова: Театралният сезон нямаше своите крайни избухвания

Снимка: Ани Петрова

Въпреки трудните условия, в които театрите работят в последните две години, Съюзът на артистите в България вече обяви номинациите за тазгодишните награди „Икар”. За 48-и път те ще бъдат присъдени на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
Ето и някои от тях:

В категорията „Дебют“ са номинирани:
• Георги А. Богданов за Марк в „Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, реж. Димитър Илиев, I Am Studio, Yalta Art Room
• Димитър Илиев за режисурата на „Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, I AM Studio, Yalta Art Room
• Елица Йовчева за режисурата на „Жената е рибя кост“ по разкази на Йордан Йовков, Сити Марк Арт център
• Жаклин Даскалова за Миранда в „Бурята“ от Уилям Шекспир, реж. Робърт Уилсън, Народен театър „Иван Вазов“

В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани:
• Александър Митрев за „Бартълби“ от Хърман Мелвил, реж. Марий Росен, Център за неформално образование и културна дейност „АЛОС“.
• Владимир Карамазов за Кандидатът в „Опашката“ от Захари Карабашлиев, реж. Явор Гърдев, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен.
• Камен Донев за Сирано дьо Бержерак в „Сирано дьо Бержерак“ от Едмон Ростан, реж. Стоян Радев, Театър „Българска армия“.

В наградата за водеща женска роля конкуренцията е между:
• Ива Тодорова за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, реж. Стоян Радев, Театър „199 Валентин Стойчев“
• Койна Русева за Воланд в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
• Маргита Гошева за Катерина в „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

В категорията „Режисура” наградата ще си оспорват:
• Николай Поляков за „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, Младежки театър „Николай Бинев“
• Стайко Мурджев за „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
• Стоян Радев за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, Театър „199 Валентин Стойчев“

Кои от номинираните в тези и в останалите категории ще получат престижното отличие, ще стане ясно на 27 март, в Световния ден на театъра, когато по традиция се провежда церемонията в Народния театър „Иван Вазов”. Отсега са  известни единствено носителите на „Икар” в специалните категории.

Наградата „За чест и достойнство” се присъжда на актьора Симеон Алексиев.

Наградата „За изключителен принос към българския театър” се присъжда на режисьора Асен Шопов.

Награда на АКТ-унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на Кирякос Аргиропулос

Награда „За изключителен принос към музиката” на Гилдията на музикалните артисти се присъжда на Мими Николова

Всички номинирани спектакли ще бъдат представени в рамките на ХVІІ-ото издание на Софийския театрален салон, който е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2022 година, както и от Националния културен календар.

Независимо от номинациите, направени от журито, зрителите също имат възможност да заявят своите предпочитания – това може да стане чрез онлайн гласуване на сайта на Съюза на артистите в България, където можете да посочите кой е, според вас, най-добрият спектакъл за изминалия театрален сезон.
Коментар на тазгодишните номинации за наградите „Икар” направи в „Артефир” театроведката доц. Румяна Николова, член на журито.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фабриките на Оскар Шиндлер

Списъкът на Шиндлер – между реалността и киното

Фабриките на Оскар Шиндлер в Полша, Варшава, са мястото, където филмите придобиват реално изображение и също едно по-тризмерно и реално осъзнаване за реалните събития.  Едно от културни места, които посетихме, заедно с младите победители от ежегодния литературен конкурс на Центъра за еврейско- българско сътрудничество "Алеф", оставили у..

публикувано на 14.10.24 в 17:35
Музей Корчакянум

Януш Корчак – усмивка сред децата, дълг пред обществото

Музей Корчакянум, бившият Дом за сираци на Януш Корчак, е място, на което ни посреща Марта Чешелска. Изключителна жена, отдадена  на това да предава историята за Януш, неговия дом и неговата личност. Освен със страстта, с която пламти, в своя разказ тя демонстрира своята отдаденост извън зоната на комфорта си.  Въпреки своите затруднения..

публикувано на 14.10.24 в 17:20
Иван Момчев (вляво) и Емил Янев

Да търсим знаците

В епизод 561 "Трамвай по желание" представя на своята публика последните исторически издирвания на кинорежисьора и писателя Иван Момчев. В присъщия си стил той е сътворил истинска кинодраматургия за премълчаната летопис в българската история. Това не е религиозен, нито научен труд, но съдържа по малко и от двете, уточнява авторът. Заглавието на..

публикувано на 14.10.24 в 15:35

"Кошийн" на 25 години

Празник за ценителите на дръм-ен-бейса и брейкбийта предстои в столичния клуб Joy Station на 17 октомври . Това са мястото и датата, на които нетърпеливо очакваме една от най-успешните формации на британската електронна сцена – "Кошийн" . Съспенсът се сгъстява, тъй като гостите пристигат в рамките на мащабно турне, за да отпразнуват своите 25..

публикувано на 14.10.24 в 13:48

Музеят на родопския карст възвръща мястото си сред 100-те национални обекта

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в Чепеларе, който наскоро бе включен в престижния списък на 100-те национални туристически обекта. Музеят има дълга и богата история, основан през 1980 година на базата на музейната сбирка по..

обновено на 14.10.24 в 12:44