Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със силен дух и солидарност гражданите на Мелитопол устояват на агресията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След дни без никаква информация за съдбата на преподавателите и студентите от Центъра по българистика в Мелитополския университет „Богдан Хмелницки“ с радост узнаваме, че са живи и стоически се справят с изпитанията в един от първите украински градове, атакувани от руските войски. Научаваме го от лекторката по български език и култура доц. Красимира Колева, която само ден преди първите атаки заминава за Виена, за да участва в Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти в Българския културен институт „Дом Витгеншайн“. Това е шансът ѝ да се прибере в България. Преподавателката е в непрекъсната връзка с колегите и студентите си, гордее се със стоицизма и с високия им дух, с който не просто оцеляват в кошмара, а дори излизат от бомбоубежището, за да се включат в семинара онлайн. Притеснението и тревогата ѝ обаче са огромни.

Районът около Мелитопол не случайно е сред първите атакувани. Още след Втората световна война там се разполагат много военни обекти. Цивилните граждани не могат да се евакуират и заради липсата на  комуникации и лоша инфраструктура. На много места в околните селища, сред които и села на таврийските българи, няма доставки на храна и медикаменти, защото са блокирани от руските войски. Хората се обединяват, за да оцелеят с наличното.

Предаването „За думите“ е част от програмата на студентите в Центъра по българистика, техният ежеседмичен „урок по български“, както казва доц. Колева. Дори в извънредната военна обстановка тези, които имат възможност, продължават да са „на линия“, уверява ни тя и изпраща посланието си към тях чрез ефира на БНР.

Чуйте свидетелския разказ на доц. Красимира Колева в записа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22