Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления

Къде е България по отношение на престъпленията, свързани с изпирането на пари и финансирането на тероризма

Снимка: rawpixel.com

Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления на Европейската комисия решава да засили правилата за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма. Къде е България по отношение на извършените престъпления, свързани с изпирането на пари? 

Кои са акцентите в проекта „Light” – юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма осветяване на тъмните ъгли? Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г. Предстои и Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г. 

адв. Мария ГанчеваПовече по темата разказва адв. Мария Ганчева, член на Софийската адвокатска колегия и член на адвокатска колегия Милано, консултант на предаването "Законът и Темида".

"Целта на проекта „Light” е насочена към юридическа компетентност за преодоляване на изпирането на пари и финансирането на тероризма – една изключително актуална и много сложна тема. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, което касае изпирането на пари и финансирането на тероризма. Той започна преди 1 година с проучване на състоянието в четири държави – България, Италия и Испания, и от Белгия. Водещ партньор е Италианската конфедерация на свободните професии. Български партньор с тях е Асоциацията за жените-адвокати. От Белгия са Европейският съвет на свободните професии, също Италианската федерация на нотариалните асоциации и Международният съюз на нотариусите, както и испанските – Генералният съвет на нотариусите и Генералният съвет на испанските адвокати.

Има страшно много регламенти и промени в европейското законодателство, съответно има много национални норми, които не съответстват и са различни в различните държави. Затова целта на проекта е едно унифициране на практиката, поне в държавите партньори по проекта. И най-вече да се помогне на тази компетентност на адвокатите и нотариусите в прилагането на последните европейски норми.

България е от държавите с твърде много проблеми в тази област и затова вниманието към нея от ЕК е много засилено. У нас има нужда да бъде регламентирана, регулирана и добре управлявана най-вече връзката между изпирането на пари и финансирането на тероризма. Необходима е една синхронизация не само като нормативна база, а и като практическо приложение

В момента се създава един нов европейски орган, който да осигурява контрола в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма."

Повече за стратегията на проекта, за предстоящите семинари на проекта, за новите моменти в областта на криптовалутите, новите бизнес отношения, за оценките на риска при специфичните случаи на изпиране на пари чрез дигитални инструменти – чуйте от звуковия файл.

Снимка – rawpixel.com, личен архив на адв. Мария Ганчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Весислава Танчева

Кметът Терзиев няма друг съюзник освен гражданското общество

Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..

публикувано на 24.05.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46