Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марта Джалева: Човек трябва да чува младите хора, те казват дълбоките истини

Снимка: БГНЕС

За подкаста – като нов начин за обучение по български език и литература, разказват петима ученици от 11 клас в Първа немска гимназия в София и учителката им по български език и литература Марта Джалева.

Как започва всичко

Марта Джалева: „Хрумна ми да правим подкасти, когато видях колко часове трябва да работим за медийно съдържание, което да включва фалшиви новини, култура на четене и т.н. Щастлива съм от високото ниво на отговорност към света, което видях у тях, докато правеха своите подкасти. Докато екипите от по пет човека работеха, това промени начина ми на преподаване.“

Тогава учениците от 11 клас на 91-ва Немска езикова гимназия в София започват да правят свои подкасти, в които разговарят по теми, важни за обществото и най-вече за младите хора. Според тях подкастът е интересен, защото е „непринудена форма на общуване, а това дава възможност за изказване на истински мнения. Освен това, по този начин всеки може да научи нещо ново.“ Според тях това, че хората слушат подкасти, докато правят нещо друго, не означава, че темите трябва да се леки.

Подкастите

В подкастите си единадесетокласниците Ивайло Симов, Александрос Триантафилидис, Никол Големанова, Зорница Георгиева и Калоян Делков коментират защо е важно да имаме критично мислене при използване на социални мрежи, кои социални мрежи са им интересни, как трябва да ги използваме безопасно.

Дискутират емоционалната интелигентност, която е важна, „защото е свързана с различен вид манипулации, които засягат хората“, например, докато използват фейсбук. Въвеждат и понятието „self-help“ – човек да води пълноценен живот, чрез контролиране и разбиране на собствените емоции, разказва Никол.

За веганството в подкаста си говори Калоян, според него през тази тема могат да бъдат показани много социални конфликти, един от които е липсата на толерантност в обществата.

Как може да се промени българското училище, е също част от разискваните теми, според Александрос нещата могат да се променят само ако първо „човек се вглежда вътре в себе си, а учителите и учениците работят като екип, а не като врагове. Но никой няма да ни чуе, ако ние не се чуваме. Т.е. учениците, първо, трябва да се чуват един друг, да споделят проблемите, които имат, и да се обединят около решения, няма кой да ни чуе. Когато ученикът чуе друг ученик, по-лесно се правят инициативи към институциите.“

Зорница разказва за техния подкаст, който е криминално разследване на случаите на един сериен убиец. „Представихме го по много интересен начин – навън беше тъмно, валеше сняг, изгасихме лампите, запалихме свещи и атмосферата беше доста страшна и въздействаща, докато разказвахме нашата история за убийства.“

Всички са единодушни, че докато са работели по подкастите си, са научили много нови неща дори и в сфери, които са им познати. Биха искали да има повече такива часове, защото те са „много по-ефективни и полезни“, дават им „свобода и трайно знание“. Този нов начин на преподаване ги е научил и как могат да работят в екип, дори и с хора, с които не са близки приятели в класа. Бил е и „една приятна, но ефективна почивка“ от обичайния начин, по който се преподава в училище. Този проект е добър и защото им е дал възможност да изразят непринудено мнението си по различни теми, което „рядко се случва в училище“.

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05