По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото. Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.
Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и изменението на климата". Двете теми във "Време за наука" обединява д-р Зорница Спасова, посланик на Европейския климатичен пакт за България.
2025 година е знакова за борбата с климатичните промени, тъй като според Парижкото споразумение въглеродните емисии трябва да достигнат своята връхна точка, след което да настане спад.
Д-р Спасова поставя акцент върху връзката между изменението в климата и световното здраве. Темата досега е била подценявана включително на най-важните международни форуми, но здравният сектор наваксва и България също вече е част от няколко инициативи в областта.
Световното здравеопазване е сектор, който изисква консумация на енергия и материали и произвежда много отпадъци, подчертава д-р Спасова.
Когато се говори за климатични промени, се говори за срив на реколтите, за недохранване, но и за затлъстяване.
Климатичните промени и проблемът със затлъстяването са свързани, изтъква д-р Спасова. В света около 1 милиард души страдат от затлъстяване, а около 2 милиарда са с наднормено тегло. Проблемът е изключително разпространен и в България, където повече от половината възрастни са с наднормено тегло.
Смята се, че хората със затлъстяване имат по-голям въглероден отпечатък, техният енергиен разход и тяхната хранителна консумация са завишени, обръща внимание гостът.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg