Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Обсадно положение“ от Албер Камю на сцената на НАТФИЗ

„Обсадно положение“ е пиеса по произведението "Чумата" на Албер Камю, която той сам превръща в драматургия. 

Пиесата “Обсадно положение” e една от последните класики на автора, която остава непозната за българската публика. Тя първоначално е планирана като драматизация на романа “Чумата”. “Обсадно положение” разказва историята на испански град, чиито жители попадат под тиранията на неочакван гост. Албер Камю се отнася към своите персонажи с ирония и чувство за хумор. Неговият абсурден герой се ражда в сблъсъка между човешките стремежи и отказващия да им откликне свят. Именно тази борба дава цвят и смисъл на човека, когато съществото му най-силно желае да се предаде.

Необикновената чувствителност на Албер Камю, придава на неговите творби магичен привкус, а героите му, лутащи се между мрак и светлина, между страх и смелост, ни въвличат в своя свят. Камю ни призовава да се изправим срещу най-зловещите факти на живота и да ги прегърнем с вой, търсейки любов и светлина там, където те изглеждат недоловими.

Спектакълът „Обсадно положение“ по Албер Камю е спечелил Проектната програма към Театър НАТФИЗ в категория "Млад режисьор". Този спектакъл възниква именно във време, когато вярата в смисленото и провокативно театрално изкуство е най-необходима.

„Обсадно положение“ по Албер Камю
Превод: Дарий Чавдаров, Мартина Тодорова
Постановка, сценична версия и музикално оформление: Дарий Чавдаров
Сценография и костюми: Тина Тодорова
Участват: Николай Владимиров, Звездомира Георгиева, Мартина Тодорова, Боян Фераджиев, Вяра Миланова, Илиан Илков, Рая Кандова, Кристиян Стоичков, Борис Върбанов, Виолина Доцева, Илиян Нонов, Карина Илиева, Калин Зафиров, Мартин Димов, Мартин Раков, Цветелина Атанасова.

Театър НАТФИЗ, Голяма сцена, 9 март, 19.00 ч.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – НАТФИЗ





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50