“Забелязва се една тенденция към намаляване на броя на новооткритите и новорегистрирани случаи на Covid-19. Може да се каже, че вървим към пълно затихване на пандемичната обстановка.“ Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Трифон Вълков, специалист по инфекциозни болести и един от създателите на първоначалния протокол за лечение на Covid.
Постковид и лонг ковид
“За лонг ковид говорим, когато симптомите по време на една остра инфекция се задържат повече или около четири седмици след преболедуването на инфекцията. Те могат да са свързани със самия ход на инфекцията или да се появят в този 4-седмичен период, дори да е имало светъл период между острата инфекция или тяхната поява.
Говорим за оплаквания като: обща отпадналост, безапетитие, безсъние, нарушение в концентрацията и паметта. Ако обаче тези оплаквания продължат повече от 12 седмици, вече говорим за постковид синдром.“
Интерактивен справочник за лечение на Covid-19
“От тези колеги, с които съм разговарял за справочника, съм получил информация, че са останали доволни. От неговото издаване до момента има четири актуализации.
Справочникът представлява конгломерат от препоръки, взети от терапиите, терапевтичните справочници и линии на държави като Израел, Германия, САЩ и Англия.
От тогава досега непрекъснато се появяват нови медикаменти, като моноклоналните антитела, които също бяха допълнени в новите версии на справочника.
Най-важното при тези моноклонални антитела е моментът, в който те се прилагат. Ако приложим противовирусен препарат или моноклонални антитела в напреднал стадий на заболяването, ефектът от тях ще е нищожен и лекарят, който ги прилага, остава с впечатлението, че те не действат, което не е така.“
Всяка болница разработва собствен протокол за лечение на Covid-19
“И аз получих такава информация, но не съм съвсем сигурен. Ако бъде направено такова нещо, би било грешка. Няма как всяка болница да лекува по свой индивидуален начин едно и също заболяване. Единен протокол пази и лекарите, и създава усещане за сигурност на пациента.
Нямам представа на какъв принцип се създават протоколите в различните болници. Едно от изискванията при изработка на нашия беше да не се ръководим от собствения си опит, а от опита на най-добрите. Да вземем за примери терапевтични модели, които са доказани.
Препарати, които попадат в тези протоколите, могат да бъдат разделени в няколко групи: първата са противовирусни препарати, към тях спадат тези, които бяха одобрени още в самото начало, като Ремдесивир, сега сме в очакване на препарата “Паксловит“, който е първият одобрен антиковиден препарат. Виждаме биологичната терапия в лицето на моноклоналните антитела и стигаме до имуномодулиращата терапия в лицето на кортикостероидите.“
Индивидуален подход при лечението
“Истинско предизвикателство пред лекарите са пациентите с множество придружаващи заболявания. Когато създавахме този протокол, още тогава казахме, че той отразява основните терапевтични линии именно на такива болни. На болни, които не са с тежки придружаващи заболявания, масовият процент от случаите.
За проследяването на такива случаи към Министерството тогава беше създадена работна група, която имаше за цел да актуализира не само справочника, а и да създаде терапевтични модели при пациенти със съответните придружаващи заболявания и Covid инфекция. Тях ги има и са качени както на сайта на БЛС, така и на Министерството на здравеопазването.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival? На телефонната линия на "Нашият ден" се включва Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..
Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg