Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“ поставя началото на нова творческа инициатива, наречена Летен театрален форум. Програмата е насочена към млади актьори, режисьори, студенти по актьорско майсторство и театроведи, като целта е да повиши професионалните им умения и да помогне на младите творци да придобият практически опит на професионална театрална сцена. Заниманията в рамките на форума са безплатни за участниците и ще дадат възможност за работна и творческа среща на младите театрали с утвърдени творци в областта на сценичните изкуства от различни поколения и с различен опит. Желанието на организаторите е да превърнат форума и в действащ пазар на труда в сферата на театъра.
Летният театрален форум ще завърши с публично представяне на резултатите пред габровската публика и пред гости от цялата страна.
Организаторите предвиждат 30 места за активните участници и още пет позиции за слушатели. Статутът на слушател осигурява свободен достъп до всички репетиции, уъркшопи и творчески срещи като наблюдател на процесите. Квотата за слушатели включва: 3 места за режисьори и/или студенти по режисура; 1 място за театровед и/или студент по театрознание и 1 място за драматург или студент по драматургия.
Първото издание на Летния театрален форум ще се проведе в началото на юли 2022 година в Габрово.
Театърът вече започна кампанията за подбор на желаещите да участват. Участниците ще бъдат избрани от четиричленна комисия в състав: Гергана Змийчарова - създател и координатор „Уъркшопи“ на Летния театрален форум, Светослав Славчев - създател и координатор „Творчески срещи“ на Летния театрален форум, Петко Койчев - директор на Драматичния театър „Рачо Стоянов“ в Габрово и Петринел Гочев - главен режисьор в Габровския театър (с право на два гласа).
Кандидатурите за участие могат да се изпращат до 15 април 2022 година на e-mail: forum@dramagabrovo.com.
Подборът на кандидатите ще се проведе до 30 май 2022 година.
Летният театрален форум се осъществява с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ по Програма „Творческо развитие“.
В редакция "Хумор и сатира" не робуваме на стереотипи и дадености, но няма как да не се съгласим, че отмине ли средата на август и лятото вече лека-полека отминава. За годината дума няма да отваряме, все още има какво лятно да си кажем, както можете да се убедите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала..
You need to exist ("Ти трябва да съществуваш") казва на читателите си артистът Доминик Харисън, по-известен като Yungblud. Едноименната книга е интерактивен дневник, в който читателите могат да опознаят не само него, но и себе си. Авторът препоръчва дори в дневника да се пише, драска, рисува, страниците да се късат и мачкат. Рок певец, текстописец,..
Днес се открива 31-ото издание на филмовия фестивал в Сараево. Общо 50 филма ще се състезават за наградите "Сърцето на Сараево". Тази година фестивалът включва 16 световни, 5 международни, 28 регионални и 2 национални премиери . Три филма с българско участие ще се борят за статуетки в три от категориите. Редакторката Юлия Владимирова..
Литературният салон на "Хумор и сатира", наречен лаконично "Академия Комика", ще ви отведе тази неделя в един магически свят. Светът на Станислав Стратиев. Уж близък и познат. Но и някак отдалечен, дистанциран. Като Вавилон! Един Вавилон, в който се организира първият музей на мотиката. "Академия комика" ви кани да чуете блестящия прочит на..
В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна до 30 септември ще се проведе XXIII Международно биенале на графиката. Събитието съществува от 1981 година и е под патронажа на кмета на Община Варна. По традиция биеналето е подкрепено от Министерството на културата и СБХ. Проф. Валери Чакалов, директор на Градската художествена..
Русия, САЩ, Украйна и Европа – какво предстои, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владо Йончев , главен редактор на OFFNews...
На 23 и 24 август в подбалканското село Антон ще се проведе третото издание на фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи", посветено на..
В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна до 30 септември ще се проведе XXIII Международно биенале на графиката. Събитието..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg