Албумът „Пенкови“ с репродукции и фотографии, с въвеждащ текст на Иво Хаджимишев и със студията на Красимир Илиев, въздейства по-скоро като книга, която разказва за известния български художник Иван Пенков, за неговия баща Георги Пенков, както и за двамата му сина Боян Пенков и Георги Пенков – Джони. Това е пета книга от „Архив Гипсън“.
Идеята се ражда отдавна, още през 2008 година, когато Боян Пенков и Джони Пенков предлагат на Иво Хаджимишев да заснеме голямо количество творби на техния баща, за да се издаде след това голяма книга, за да се съхрани семейната памет.
Издадените книги „Последната кибритена клечка“, „Краят на една незапочната любов“, както и задълбоченото изследване на проф. д-р Милена Георгиева "Наздраве, Маестро! Бохемските часове на Иван Пенков" предшестват настоящата книга „Пенкови“, която дообогатява познанието ни за този значим род. Тя се състои от богато илюстрираната студия на Красимир Илиев, албум с живопис, мозайка и стъклопис, както и албум с фотографии на баща и син Пенкови, които „за първи път стоят равнопоставени до живописта, графиката, стъклописа, мозайките и сценографията на художника професор Иван Пенков“, както посочва Иво Хаджимишев.
В галерия „Средец” до 17 март може да се види съставена от него фотографска изложба със снимки на Иван и Георги Пенкови от периода 1900 –1960 г., част от тази книга.
Чуйте Иво Хаджимишев.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg