Фондация „Малките стъпки“ е място за хора и институции, които искат да направят света около тях по-добър.
За дейността на фондацията разказва в “Нашият ден“ политологът Люба Батембергска:
“Малките стъпки“ са 3-годишни, може би в този период сме работили с около 400 деца, основно доброволно в училище. Ние работим с тях по един срок, според това как в училището предлагат да се организира образователната програма. Обикновено работим в “Час на класа“.“
Гражданско образование и детско участие
“Нуждата от гражданско образование е безспорна, участието на децата среща известен скептицизъм. За нас двете роли вървят заедно. Под детско участие разбираме правото на децата да могат да кажат своето мнение по въпроси, които пряко ги засягат, и да дадат своите идеи и предложения за това как може да стане по-добра средата около тях. Това обикновено е училището и мястото, в което живеят.
Те вървят заедно, защото не можеш да участваш, без да знаеш как работят институциите и как се взимат решенията в тях. Един от уроците, които се опитваме да преподадем на децата, е, че всяка промяна изисква лично усилие и време. Това се отнася за всички части от нашия живот. В нито една сфера нищо не става от днес за утре, всичко изисква постоянство, усилия и умения как да се случи.“
Проучване на “Галъп интернешънъл“ от 2019 г. показва, че само 2% от младежите се чувстват достатъчно представени. Това в голяма степен се отнася и за възрастните.
"Това е част от причините младите хора, включително децата, да не виждат голям смисъл в това да участват и да се занимават с институции.
Реално много малка част от децата имат възможност да кажат мнението си, защото у нас детското участие се мисли основно през ученически съвети, младежки парламенти, някой път се правят срещи с деца, за да могат възрастните да чуят тяхната гледна точка. Практически така се стига само до малка група активни деца и не се дава възможност на голямата част от децата да бъдат чути.
Нашият подход се различава по това, че работим в училището, където са децата. Работим с цели класове, не с отделни деца. Опитваме се да ги провокираме през игри и казуси. Когато тръгваме от нуждите и желанията на децата, те са мотивирани.
Даваме възможност всяка дете да изкаже мнението си и се опитваме да ги запалим. Дали ще искат фитнес уреди или площадки за спорт, или пребоядисване на класната стая. И в двата случая тренираме уменията им да разработват свои инициативи. Срещаме ги с експерти, когато темата е сложна."
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ и Радослава Кашъмова, преподавател по философия:
“Дългият ми опит в училище ме доведе до мисленето, че нашето образование е изключително теоретично и това се показва във всички изследвания, които се правят в българското училище. Вижда се, че нашите ученици знаят доста теория, която не умеят да прилагат. Искаше ми се да се занимавам с нещо, което слага мост между теорията и практиката.
Идеята за “Малките стъпки“ изключително много ми хареса и реших, че това е нещото, което и аз искам.
Възрастните не обичат много да се вслушват в исканията на децата, защото първоначално ги смятат за не особено сериозни, но когато децата успеят да ги аргументират, тогава им се обръща внимание. Важно е подрастващите да са част от общност с добри цели.“
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов – познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач. "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..
Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg