Фондация „Малките стъпки“ е място за хора и институции, които искат да направят света около тях по-добър.
За дейността на фондацията разказва в “Нашият ден“ политологът Люба Батембергска:
“Малките стъпки“ са 3-годишни, може би в този период сме работили с около 400 деца, основно доброволно в училище. Ние работим с тях по един срок, според това как в училището предлагат да се организира образователната програма. Обикновено работим в “Час на класа“.“
Гражданско образование и детско участие
“Нуждата от гражданско образование е безспорна, участието на децата среща известен скептицизъм. За нас двете роли вървят заедно. Под детско участие разбираме правото на децата да могат да кажат своето мнение по въпроси, които пряко ги засягат, и да дадат своите идеи и предложения за това как може да стане по-добра средата около тях. Това обикновено е училището и мястото, в което живеят.
Те вървят заедно, защото не можеш да участваш, без да знаеш как работят институциите и как се взимат решенията в тях. Един от уроците, които се опитваме да преподадем на децата, е, че всяка промяна изисква лично усилие и време. Това се отнася за всички части от нашия живот. В нито една сфера нищо не става от днес за утре, всичко изисква постоянство, усилия и умения как да се случи.“
Проучване на “Галъп интернешънъл“ от 2019 г. показва, че само 2% от младежите се чувстват достатъчно представени. Това в голяма степен се отнася и за възрастните.
"Това е част от причините младите хора, включително децата, да не виждат голям смисъл в това да участват и да се занимават с институции.
Реално много малка част от децата имат възможност да кажат мнението си, защото у нас детското участие се мисли основно през ученически съвети, младежки парламенти, някой път се правят срещи с деца, за да могат възрастните да чуят тяхната гледна точка. Практически така се стига само до малка група активни деца и не се дава възможност на голямата част от децата да бъдат чути.
Нашият подход се различава по това, че работим в училището, където са децата. Работим с цели класове, не с отделни деца. Опитваме се да ги провокираме през игри и казуси. Когато тръгваме от нуждите и желанията на децата, те са мотивирани.
Даваме възможност всяка дете да изкаже мнението си и се опитваме да ги запалим. Дали ще искат фитнес уреди или площадки за спорт, или пребоядисване на класната стая. И в двата случая тренираме уменията им да разработват свои инициативи. Срещаме ги с експерти, когато темата е сложна."
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ и Радослава Кашъмова, преподавател по философия:
“Дългият ми опит в училище ме доведе до мисленето, че нашето образование е изключително теоретично и това се показва във всички изследвания, които се правят в българското училище. Вижда се, че нашите ученици знаят доста теория, която не умеят да прилагат. Искаше ми се да се занимавам с нещо, което слага мост между теорията и практиката.
Идеята за “Малките стъпки“ изключително много ми хареса и реших, че това е нещото, което и аз искам.
Възрастните не обичат много да се вслушват в исканията на децата, защото първоначално ги смятат за не особено сериозни, но когато децата успеят да ги аргументират, тогава им се обръща внимание. Важно е подрастващите да са част от общност с добри цели.“
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg