В Деня на Св. Патрик, Националния празник на Ирландия (17 март), можете да видите в Дома на киното ирландския филм „Вълк“ с режисьор – Натали Бианкери в рамките на 26-ия София филм фест. Този филм се състезава в международната програма на фестивала.
„Вълк“ е вторият пълнометражен филм на Натали Бианкери, копродукция между Ирландия, Великобритания и Полша, и въвежда в непознатата за мнозинството вселена на хората, страдащи от видова дисфория – състояние, в което смятат себе си за различни животни. Всъщност „страдат“ може би не е точната дума. Да, тяхното битие наистина е болезнено, но не поради нещо друго, а поради „изправителните норми“ на обществото, което се опитва да им наложи човешка идентичност в специалната „клиника-зоопарк“, в която се развива действието.
Джейкъб страда от видова дисфория и вярва, че е вълк, затворен в тялото на тийнейджър. Изпратен е в „зоологическа градина“ – клиника, специализирана за хора в това състояние, която се ръководи с твърда ръка от д-р Ман. Наричан „пазачът на зоопарка“, противоречивият и жесток лекар, който може да накара и самия Нарцис да се изчерви, прилага екстремни „лечебни“ терапии, като не очаква нищо друго освен покорно поведение и бързо възстановяване от своите домашни любимци. По стечение на обстоятелствата Джейкъб е мистериозно привлечен от дългогодишна пациентка, която мисли, че е дива котка.
Филмът е представен като проект 15-ото издание на София Мийтингс през 2018 година, където получава Голямата награда „Дани Лърнър“, връчена от филмово студио „Ню Бояна“. Заснет е по време на първите Covid вълни, а в главната роля е Джордж Маккей, познат от „1917“ на Сам Мендес.
В известен смисъл "Вълк" напомня на "Полет над кукувиче гнездо" на Милош Форман и Кен Киси.
Снимки – София филм фест
17 март от 15:30 часа в Дома на киното
Чуйте интервюто от звуковия файл.
Натали Бианкери започва кариерата си в ВВС и продължава да работи като режисьор и продуцент на документални филми в областта на изкуството, историята и науката. Нейният късометражен филм "Прекосяването" (2014) е показан на повече от 40 международни кинофестивала, сред които Международния фестивал в Единбург, Независимия филмов фестивал в Берлин и София филм фест. Късометражният ѝ филм "Безсмислици" (2016) печели субсидия за сценарий за „най-оригинална концепция за късометражен филм“.
ИЗБРАНА ФИЛМОГРАФИЯ
2014 "Прекосяването" (The Crossing) – къс.
2016 "In the Flesh" – къс.
2016 "Безсмислици" (Gibberish) – къс.
2019 "Аз бях тук" (I Was Here) – док.
2019 "Nocturnal"
2021 "Вълк" (Wolf)
Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст – с емоционален усет и без..
"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg