За шеста поредна година галерия „Кредо бонум“ и Гьоте институт представят проекта „Арт старт“, с който представят млади художници на сцената на съвременното изкуство, които да следим през 2022 година. Поканата към тези млади автори позволява да видим и непознати художници, събрани в една изложба, а на тях самите – да бъдат канени в различни секции и да бъдат забелязани. Авторите в този проект са до 35-годишни. Сред тях този път има абсолютно непознати за българската сцена, които най-често живеят и работят в чужбина. Други са съвсем млади, но познати за нас. Всеки път формата на изложбата се променя.
Този път кураторите са се обърнали към 6-7 души, които са колекционери и галеристи, за да изберат и препоръчат младите автори. Този подход показва по какъв начин един млад художник може да бъде разпознат от различни агенции на художествения живот – куратори, галеристи и колекционери.
Този път са представени съвсем млади и неизвестни художници като например Жанин Пехливанова, която няма и 20 години и учи в Пловдив с едни много странни и интригуващи тефтери с рисунки. Също така е представена примерно Йоана Туджарова от Русе, която живее в Германия, учила е във Велико Търново, после е заминала за Германия, където участва в множество изложби, работи и с институциите. Кураторът Весела Ножарова съвсем случайно попада в Инстаграм на нея и харесва работата ѝ.
Според Весела Ножарова всички представени художници са интригуващи и заслужават да бъдат следени през тази година.
Изложбата може да бъде видяна до 1 април и на двете локации – Гьоте-институт България и Галерия Credo Bonum
Повече подробности в интервюто на Светлана Тарашоева с Весела Ножарова – чуйте звуковия файл.
Куратори: Весела Ножарова, Стефка Цанева
Снимка – Foto: © Iliyan Ruzhin Гьоте-институт България
"Болестта е нощта на живота, тежко поданство. Всички имаме по рождение двойно гражданство: в царството на здравите и в царството на болните. И макар че предпочитаме да си служим само с по-добрия паспорт, всеки рано или късно е принуден поне за кратко да се легитимира като поданик на другото царство", пише – както я нарича "Ню Йорк Таймс – "тъмната..
В литературния салон на "Хумор и сатира" този път сме подготвили изключително разнообразна колекция текстове. От Вазов и Чудомир, от Чапек и Мрожек. Истинска наслада за душата! Ироничния, цветен език на Вазов, парадоксалната образност на Чапек, абсурдния хумор на Мрожек – всичкото това удоволствие е обединено от темата за животните в света на..
От 24 юли насам между храм-паметника "Св. Александър Невски" – символ на духовността, опрощението и вярата, и площада – символ на обществените настроения, страсти и често политически бури оживяват страниците на най-известния роман на Виктор Юго. "Клетниците", който е най-дълго поставяният мюзикъл на "Уест Енд", се играе под открито небе като..
"Алеята на книгата" във Варна няма да се състои през август това лято. На нейно място ще се проведе инициативата "Море от книги" на издателствата от града. Традицията от 15 години Асоциация „Българска книга“ да прави събитието тази година е нарушена, тъй като от Асоциацията се отказват от провеждането му. Причината е, че Общината променя..
В рубриката "Разговорът" гостува Ива Йорданова – световна шампионка по бачата в професионалната дивизия на The Summit Championship , проведено през януари 2025 г. в Ню Йорк. Победата я превръща в първата българка, завоювала подобна титла на световно състезание за салса и бачата. Ива Йорданова - необикновеният път на една българка по света..
Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си..
Йеле Крингс е фотограф, писател и режисьор, който е реализирал проекти по целия свят. Негови творби са награждавани и публикувани в National Geographic,..
Седмица преди едно от най-значимите културни събития за годината в България – турнето на "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра", в рубриката "Разговорът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg