Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спас Иванов: Пропагандата на Путин у нас е триумф, непостиган никъде досега

Паралелната война на Русия със света, какво е кибервойна, хибридна война и как се проявяват в контекста на вийната в Украйна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Иванов, експерт по киберсигурност.

„Няколко неща правят впечатление. Първо, изчезнаха всички антиваксъри от интенетпространството и техните усилия и организация се проявяват в посока защита на Русия и инвазията ѝ в Украйна. Това показва, първо, че командването на армията от тролове, включително и в нашата страна, работи изключително ефективно. На второ място, показва, че социалните медии са безпомощни да направят каквото и да било, защото това е съдържание, което потребителите „раждат“ от само себе си и не може да се контролира, защото няма първоизточник. Започва да се споделя масово и се превръща в дигитална пандемия. Но фейсбук не отделя достатъчно ресурс да контролира държави като България, заради нетипичния език, който говорим, както и малката печалба от страна като нашата. Просто за тях не си струва усилието.“

Кибератаки

„Засега очакването, че покрай войната в Украйна Русия ще атакува по този начин, не се случи, въпреки че всички държави повдигнаха нивото си на внимание. Вероятно тази война не се случва засега, защото ще е твърде очевидно. Според мен обаче Москва в момента „излъсква кибероръжията“ си и в момента, в който фокусът от Украйна малко се измести, те ще атакуват Запада с тях, ще му върне всичко, което той сега причинява на Русия. В момента никъде по света не се наблюдава засилено руско присъствие на „киберфронта“, но Москва разполага с втория по сила потенциал за кибернападение. Много лесно може да започне деструктивни действия на територията на ЕС и САЩ, откъдето идват основните санкции към Русия. Освен това Москва контролира огромни „киберпрестъпни групи“, които изнудват жертвите си за пари, най-често с криптовалути, които са много трудни за регулиране. В някакъв момент Москва може да провиди в тази светлина източник на доходи, които сега Западът ѝ отнема. Ако Русия направи координирана кибератака с пълната мощ, която има, може да парализира всички публични услуги в ЕС и да ни върне век назад. Това означава да останем без ток, без вода и телекоми. Абсолютно отговорно го казвам.“

Русия без глобален интернет

„Русия проведе първото такова учение през 2019 година, когато изключи временно всички държавни служби от интернет за повече от 24 часа, за да провери какъв ще е отпечатъкът върху тяхната производителност. Това упражнение в контекста на днешните събития в Украйна изобщо не е било случайно. Тогава звучеше като някакъв вид екзотика, на която само Русия е способна, но се оказва, че не е така. Те са подготвени. Което означава тотално информационно затъмнение при тях и пропаганда, подобна на тази в Китай, където има така наречената „Китайска киберстена“ – в тяхното интернетпространство се пуска само филтрирана информация. Същото ще се случи и в Русия. Истината е, че обикновените руснаци дори не подозират какво се случва в момента и че ще отнесат истинската тежест на санкциите, защото Путин и кликата му нито ще се изключат от глобалния интернет, нито от финансовите възможности. Пропагандата му у нас е триумф, който до този момент не беше постиган никъде.“

Ареста на Бойко Борисов

„Целта на всяка политическа партия е да управлява. Властта е нормална цел, но ГЕРБ са истински пристрастени към властта заради управлението им повече от десетилетие. Изваждането им от властта ги докара до състояние, в което не могат да мислят трезво. В момента те мобилизират всичките си ресурси, за да дискредитират сегашното правителство. Те работят само в посока разединение на страната и всъщност подкрепят путинската позиция за разединение. Те са готови на всичко, за да оцелеят на политическата сцена, тъй като, ако техният лидер бъде действително признат за виновен, с тази партия се приключва на момента. Ако нещо се случи с Бойко Борисов, тази партия изчезва.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05