Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 март – Световен ден на кукления театър

Снимка: Малък куклен театър „Слон”

На 21 март се отбелязва Световният ден на кукления театър, едно от най-древните изкуства в света.

През 2003 г. Международният съюз на куклените театри към ЮНЕСКО обявява датата 21 март в подкрепа и популяризиране на кукленото изкуство. От 2006 г. видни личности от артистичния и културния свят отправят своите послания.


Малък куклен театър е първият частен куклен театър у нас. Започва като „малък”, но по-късно добавя към името си „Слон” и така запазената марка сякаш издава големите успехи на екипa.

Кръстник на театъра е писателят Радой Ралин, който на десетгодишнината му казва: „Толкова много награди, то цял Слон трябва да ги носи!“.

Основават го през 1988 aктьорите Роза Николова и Мирослав Цветанов, през 1991 се присъединява и художничката Диляна Николова, а преди няколко години се вливат и учениците от тяхната собствена школа, днес вече завършили НАТФИЗ.

За периода на своето съществуване формацията няма нито едно „слязло от сцена“ репертоарно заглавие.

За театъра разказва в “Нашият ден“ Роза Николова, режисьорка и актриса:

“Събра ни любовта към театъра. Това е една любов, която е на много пластове и затова е толкова стабилна.

Нашият театър е създаден през 1988 г, когато завършихме Театралната академия и всъщност е първият професионален частен театър.

Това, което ме привлича в играта с кукли, е езикът на тези представления.  И сега в тези трудни времена има необходимост да общуваме с един език над бита.

Кукленият театър е разбираем дори и без думи. Това прави нашето изкуство без граници.

То е предимно това на художника, на този, който може да накара неживата материя да оживее и да ни въвлече в един свят, който е близо до вълшебството и мечтата.“

За празника и театъра разказва в “Нашият ден“ и режисьорът доц. Мирослав Цветанов:

“България е третата страна в света, която започва да обучава млади специалисти в изкуството на кукления театър.

Нашето изкуство е обиколило почти всички континенти. Признанието там е било такова, че ние се чувстваме абсолютно удовлетворени.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05