Създаден на 13 май 1957 г., Националният политехнически музей отбелязва своя 65-годишен юбилей. През първите няколко години той е част от структурата на Българската академия на науките, като за първоначалното сформиране на колекциите помагат научно-техническите съюзи, а музеят ползва работни помещения и зали в Дома на техниката. Едва през 1992 година неговата дейност започва да се осъществява в самостоятелна сграда – сградата на бившия музей на Георги Димитров.
В дворното пространство, което също се използва за музейни инициативи, са разположени две къщи близнаци, в които са живели като добри съседи Георги Димитров и Петър Дънов.
Националният политехнически музей е със статут на национална музейна институция от 1968 година. Той е и част от мрежата на 100-те национални туристически обекта. Това е и първият музей, който организира събиране на помощи за украинските бежанци. За предстоящите прояви, които се подготвят по повод 65-годишнина, в предаването гостува д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей.
Разказвайки за историята на музея, тя сподели и как са създавани неговите колекции в началния период на неговата дейност, както и през последните години. „Попълването на музейните фондове, в различните периоди от развитието на музея, се е осъществявало по начин, по който това се е правило почти при всички музеи. Тъй като времената са доста различни – в периода преди 89 г., а и след това – начините, по които постъпват предметите в музеите също се различават.
Това, което е събрано в колекциите на НПТМ, за да бъде той открит, е в резултат на намесата на държавата на различни нива, както и по партийна линия и по мнението на историците. Колекциите по онова време са се създавали най-вече според позицията на официалната наука и партийната повеля. От този период в нашия музей са събрани интересни неща, било часовници, било сервизи за хранене от царското семейство и други предмети. Но те идват в музея предимно, когато всъщност вече са били използвани основно от Киноцентъра. За подробностите и на мен ми е трудно да кажа нещо повече, защото историята мълчи за тези неща. И в архивите на музея също няма информация за това. А след 89 година вече, това, което получаваме – предмети, документи – е в резултат предимно на добрата воля на дарителите, които се свързват с нас…“
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg