Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любовта по време на пандемия върна K.LINA от Лондон в София

Музика, разпределена поравно между София и Лондон. Калина Баткова, по-известна с артистичния си псевдоним K.LINA, е автор и изпълнител на седем запомнящи се песни с щипка носталгичен винтидж шик с елегантни видеа към тях. Както сте се досетили от фамилията ѝ, тя е дъщеря на известния адвокат Тодор Батков, но си е избрала съвсем различна кариера. K.LINA завършва в Лондон паралелно бизнес и музика.

Разговорът в "Покана за пътуване" е за студентските години в Англия, как се пробива в тамошните клубове и какви са отношенията между студентите.

Младата дама се е изявявала в клубове, където е пяла Ейми Уайнхаус и са свирили начинаещите „Ролинг стоунс“. От първоначално замисленото заглавие на парчето ѝ The Movies – „Влюбих се по време на пандемия“, става ясно защо Калина е побързала да се върне в България.

За K.LINA Лондон е не само място, където е получила и двете си висши образования по бизнес маркетинг и музика, ами е символ на свобода. Защото в България е принудена да ходи с охрана. По онова време баща ѝ е собственик на футболен отбор и децата му са застрашени от отвличане. А в Англия се е наслаждавала на факта, че никой не я познава.

Калина обеща да напише и песен на български. Генетично има всички предпоставки за това – дядо ѝ по бащина линия – Коста Батков, е бил известен журналист, а другият – Георги Христов, е поет. Г-ца Баткова сподели, че като малка е пяла в детска вокална група и веднъж дошли на интервю в Националното радио. Обзета от микрофонна треска, тя си написала на листче въпросите и отговорите, но когато дошъл нейният ред, успяла само да промълви „Да“.

Снимки и видео – личен архив на Калина Баткова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50