Днес в Sofia Tech Park се провежда конференцията Fintex Summit 2022 – ускорение и бъдеще на финансовите технологии.
Темата коментира в “Нашият ден“ Левон Хампарцумян:
“Банковият сектор е толкова силен и толкова важен, колкото е самата икономика, защото не банките дърпат икономиката напред, а икономиката дърпа банките.
Ако се върнем към индустриалната трансформация в тази индустрия, със сигурност предстоят големи промени от гледна точка на по-ефективно използване на възможностите на това, което всички наричаме Fintex, но това всъщност са дигитални услуги, някои от тях сме свикнали да използваме, без да се усещаме. Имаме достъп до парите си по повече от един начин – 24/7.
Това не става с декрет или насила, а става, когато потребителят реши, че е по-комфортната и по-сигурната услуга.“
Българският банков сектор
“Не сме напред, но сме сравними със страните в Централна и Източна Европа. Предприемачът е най-крехкото и плашливо създание от гледна точка на това къде ще се базира и дали се чувства комфортно в средата, в която работи, така че да може да реализира идеи.“
Средствата от ЕС
“Зависи то това дали предприемачите ще имат по-голяма тежест от усвоителите на фондовете. Българската икономика пострада от Covid по-малко, отколкото очаквахме. Сега дойде войната в Украйна, която създава допълнителни рискове и предпоставки за кризи в различни сектори.
В справянето с тези предизвикателства сме по-скоро реактивни, отколкото проактивни. И няма как да се проактивни заради размера на икономиката си.“
Предложението за национален форсмажор
“Това най-вероятно няма да стане по ред причини. Това е безсмислено. Има компании, които се развиват добре, има и компании, които могат да се опитат на индивидуално ниво да потърсят някакви форсмажорни обстоятелства в зависимост от договорите, които имат и пазарите, на които работят.
От инвестиционна гледна точка самото обсъждане на такова нещо е странно. Някой ще си каже – “как ще инвестирам в тази държава, която ще каже, че утре има форсмажор и всичките ми договори изостават.“ Това дава знак за неустойчива среда.“
Мораториумът върху цените на електричеството
“Единствената причина да се направи това нещо беше да се купи време, за да се види как се развиват нещата. Този сектор очевидно е под голям стрес заради зависимостта от Русия.
Инфлацията е нещо, което така или иначе се случва в момента. Най-вероятно ни очаква период на относително висока инфлация, но не хиперинфлация и или пък подобна на онова, което сме виждали 1997 – 1998 г. Да се надяваме, че тя ще бъде в рамките на 10-15%, което не изключва в определени сегменти да бъде и по-висока, като енергия и храни.“
Помощта за бизнеса
“Трябва да има някаква подкрепа за бизнеса, докато има толкова трудна и динамична среда, но пък безкрайното продължаване не е здравословно за икономиката. Защото това са пари, които идват от данъците, които пък могат да плащат само успешните фирми. Ние не произвеждаме повече, за да дадем, а най-добрият начин да се справим с инфлацията е да произвеждаме повече стоки и услуги.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg