Новата книга на тандема Веселин Боришев и Емил Тонев се нарича „Ох, спомняте ли си, госпожо“. Тя проследява последната 2021 година, наречена от тях „Годината на Идиота“, изпълнена не само със здравословни, но и с политически колизии. Книгата е със снимки на Веселин Боришев на политици и обикновени хора, но все пак политиците, от които зависи нашето качество на живот, преобладават. А текстовете към тях са на писателя Емил Тонев. В книгата иронията, смехът и сарказмът пристъпно се превръщат в тъга и отчаяние, защото това предизвиква българската политическа среда.
Знаково е, че предишната „О, спомняте ли си, госпожо“ беше с бяла корица, а новата е с черна. „Предишната книга завърши със снимка на повален от Covid-19 човек, понесен към интензивното отделение на претъпканата N-ска болница в мегаполиса София. Тази книга започва с живата и здрава Госпожа“, пише в уводните си думи Емил Тонев и продължава: „Приемете тази книга като история. Събрана на едно място кратка аналогова история. Като плоча от винил. На хартия с дебели корици. Тя е направена, за да стои в библиотеката, ако такава мебел още съществува у вас. И след време пак да бъде разлистена, може би случайно – от вас, от децата и внуците ви“.
Коя е Госпожата и кои са героите на тази книга, как е създадена и още интересни подробности, ще чуете от двамата ѝ автори Веселин Боришев и Емил Тонев. В очакване сме на третата...
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg