Университетският театър на Нов български университет представя пиесата на американския драматург Реджиналд Роуз – "12-те гневни". Режисьорът на представлението проф. Ева Волицeр поставя постановката изцяло в женски състав, през годините пиесата е играна само от мъже или в смесен състав. Тестът е написан като телевизионна пиеса през 1945 година и е обявен за национално богатство на Съединените американски щати.
Сюжетът разглежда събранието на дванадесет съдебни заседатели, които трябва да решат съдбата на 18-годишно момче, обвинено в най-тежкото престъпление – предумишлено убийство. Всички, освен един от заседателите, са убедени в неговата вина. Как се борави с драматургия, в която един живот е отнет, а друг е поставен на карта, успеят ли съдебните заседатели да решат безпристрастно дали обвиняемият е виновен или невинен, важна е отговорността на всеки един съдебен заседател и като актьорска задача за актрисите това е ключово, твърди режисьорката проф. Ева Волицeр:
„Тази адаптация е изключително интересна. Доста сложно е като действие, като решение и като реализация. Аз обичам да работя чрез актьора. Той носи посланията, идеята, драматизма. Тази пиеса не търпи външни прояви и ефекти. Постигаме това с младите актриси – психологическия елемент, драматизма и трагизма на съществуването. Важното е присъствието – категорично, дълбоко и смислено в този спектакъл. Актьорите, които преживяват своите образи и дълбоко проникват в същността. Пиесата звучи изключително съвременно. Когато в една страна демократична всеки може да каже всичко, без да бъде санкциониран, това е ключов елемент.“
Една от актрисите – Тамара Ангелковска, която е родом от Македония, се превъплъщава в ролята на съдебен заседател:
„Всички героини се борят за правдата. Моята героиня е доста колеблива, страхува се да влиза в конфликт, но от друга страна, излага силни аргументи, които изцяло променят хора на събитията. Работих главно с психологически анализ за подготовката на ролята. Пиесата показва колко е неправилно да си създаваме предварително мнение за някого само по външни характеристики, относно произход също, ако се водим от тях, можем да стигнем до катастрофални последици. Искрено се надявам да премахваме тези предразсъдъци от нашето общество и да се борим за правда.“
Спектакълът „12-те разгневени жени“ можете да видите на сцената на Университетски театър НБУ на 25.03 и на 31.03 2022 г.
Чуйте повече от звуковия файл.Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Нашият съвременник, писателят Хари Аничкин, казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..
Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Зад " Бестиарий " на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg