Какво може да донесе доброто стопанисване на миналото на настоящето на един град? Как археологията прави Пловдив все по-привлекателна туристическа дестинация и какви са последните постижения на града в тази посока?
Темата коментира в “Нашият ден“ Пламен Панов, зам.-кмет по култура, археология и туризъм на Община Пловдив:
“Имаме мисия да опазваме културното наследство на Пловдив и да го представяме пред гостите и гражданите на града.
Това е световна туристическа дестинация, само преди месец градът спечели място в една престижна надпревара за най-добра европейска дестинация за туризъм и в същата надпревара спечели място за номер едно културна дестинация в Европа.
Казват, че работата в последните два управленски мандата и сега, дава ефект и нашите усилия имат смисъл и се виждат и се припознават и на ниво Европа.“
Последни постижения
“Миналата година открихме един от знаковите обекти в България в момента – “Епископската базилика на Филипопол“. Това е музей, който преплита история и модерни технологии. Само за първите няколко месеца беше посетен от 50 000 души.
Благодарение на културата и археологията, решаваме много важни проблеми в града. В последните години се създадоха две чисто нови галерии.
На 15 април реставрираната сграда на Градска художествена галерия, ще бъде открита за посетители.
Само миналата година, освен Епископската базилика, открихме още една археологическа културна ценност – Централната трибуна на Римския стадион.
За да може да бъде успешен градът, трябва постоянно да инвестира в своето културно наследство. Когато един турист дойде в Пловдив, той трябва да усеща, че градът е чист, приветлив и има какво да види.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. От 31 май до 4 юни фестивалът ще предложи богата и внимателно подбрана селекция от 54..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които това се случва. Портретът е следа от среща, памет за създадена връзка. В "Отвъд портрета" – замислен преди 20 години като поредица от акции, предмет на тази памет е специалната връзка между художник,..
Мария Куманова е българска писателка и поетеса. Завършва магистратура по творческо писане в Нов български университет. Дълги години е част от творческия колектив "Писатели без книги", където произведения на неиздавани автори се четат от техни колеги. Гост е на редица писателски събития в страната. Свои творби публикува в "Литературен вестник",..
Радослав Чичев, водещ на предаванията "Аларма" и "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", представя в "Нашият ден" новата си стихосбирка "Лоно". Нейната официална премиера предстои на 3 юни в галерия "Кредо Бонум“. За себе си Чичев споделя: "Обичам радиото. Обичам музиката, театъра, изкуствата. Обичам семейството си, приятелите си."..
Регионалният исторически музей в град Габрово подготвя поредица от събития, свързани с честването на няколко годишнини – разказва в "Нашият ден" Христинка Шепелева . На 5 юли с вход свободен ще се състои исторически фестивал в местността "Градище". С празника ще бъдат отбелязани 165 години Габрово – град, 142 години исторически музей –..
От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". Тя е част от Календара на културните събития на Столичната община и..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
В предаването " ФотоФабрика" можете да чуете Боряна Пандова и Виолета Апостолова - Лети – два женски погледа към реалността около нас, които ни канят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg