Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив – как се популяризира древността в една от световните туристически дестинации на България

| обновено на 29.03.22 в 07:46

Какво може да донесе доброто стопанисване на миналото на настоящето на един град? Как археологията прави Пловдив все по-привлекателна туристическа дестинация и какви са последните постижения на града в тази посока?

Темата коментира в “Нашият ден“ Пламен Панов, зам.-кмет по култура, археология и туризъм на Община Пловдив:

“Имаме мисия да опазваме културното наследство на Пловдив и да го представяме пред гостите и гражданите на града.

Това е световна туристическа дестинация, само преди месец градът спечели място в една престижна надпревара за най-добра европейска дестинация за туризъм и в същата надпревара спечели място за номер едно културна дестинация в Европа.

Казват, че работата в последните два управленски мандата и сега, дава ефект и нашите усилия имат смисъл и се виждат и се припознават и на ниво Европа.“


Последни постижения

“Миналата година открихме един от знаковите обекти в България в момента – “Епископската базилика на Филипопол“. Това е музей, който преплита история и модерни технологии. Само за първите няколко месеца беше посетен от 50 000 души.

Благодарение на културата и археологията, решаваме много важни проблеми в града. В последните години се създадоха две чисто нови галерии.

На 15 април реставрираната сграда на Градска художествена галерия, ще бъде открита за посетители.

Само миналата година, освен Епископската базилика, открихме още една археологическа културна ценност – Централната трибуна на Римския стадион.

За да може да бъде успешен градът, трябва постоянно да инвестира в своето културно наследство.  Когато един турист дойде в Пловдив, той трябва да усеща, че градът е чист, приветлив и има какво да види.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15