Смятаният за един от най-известните съвременни физици в света – проф. Минко Балкански, и създадената от него фондация предоставят дом на украински бежанци.
Четири от къщите, които Фондация „Миню Балкански“ стопанисва в село Оряховица – родният край на професора, вече са на разположение за дългосрочно ползване от хората, бягащи от войната в Украйна. Те са напълно оборудвани и обзаведени.
Обикновено в тези къщи се провеждат летни школи, които целят да подпомогнат развитието на учениците в различни научни и хуманитарни области. Провеждат се и курсове за усъвършенстване на преподаватели от цял свят.
Фондацията, кръстена на бащата на Минко – Миню Балкански, вече 27 години пробужда интереса към културата и технологиите на младите. Общуването с тях е едно от най-ценните изживявания за професора, за когото тъгата е само потискаща дума, а щастието е това, за което човек е създаден. Него Минко, както обича да го наричат, открива в изкуството да даваш. За своите почти 95 години той не спира да дава – най-вече споделя с всеки, който има желанието и усета да чете хората и света, познанието, до което самият той е достигнал.
Представял изследванията си в 34 университета в Европа и Америка и преподавал в една немалка част от тях, професорът от университета „Пиер и Мария Кюри“ в Париж е носител на значими отличия – премията van Hippel; Почетен легион, Висш орден на Френската република; Орден „Стара планина“; командир на Полския орден за заслуги и на награда за заслуги на Индия.
В края на април проф. Минко Балкански ще бъде в София, за да се срещне с младите и будни хора, за които познанието и даването са извор на щастие.
А повече за предоставените от него къщи, богатата му история и завета на баща му – Албена Ненкова, директор „Програма и развитие“ на Фондация „Миню Балкански“, разказва в звуковия файл.
Снимки – Илиана Райчева и letnishkoliminubalkanski
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg