Смятаният за един от най-известните съвременни физици в света – проф. Минко Балкански, и създадената от него фондация предоставят дом на украински бежанци.
Четири от къщите, които Фондация „Миню Балкански“ стопанисва в село Оряховица – родният край на професора, вече са на разположение за дългосрочно ползване от хората, бягащи от войната в Украйна. Те са напълно оборудвани и обзаведени.
Обикновено в тези къщи се провеждат летни школи, които целят да подпомогнат развитието на учениците в различни научни и хуманитарни области. Провеждат се и курсове за усъвършенстване на преподаватели от цял свят.
Фондацията, кръстена на бащата на Минко – Миню Балкански, вече 27 години пробужда интереса към културата и технологиите на младите. Общуването с тях е едно от най-ценните изживявания за професора, за когото тъгата е само потискаща дума, а щастието е това, за което човек е създаден. Него Минко, както обича да го наричат, открива в изкуството да даваш. За своите почти 95 години той не спира да дава – най-вече споделя с всеки, който има желанието и усета да чете хората и света, познанието, до което самият той е достигнал.
Представял изследванията си в 34 университета в Европа и Америка и преподавал в една немалка част от тях, професорът от университета „Пиер и Мария Кюри“ в Париж е носител на значими отличия – премията van Hippel; Почетен легион, Висш орден на Френската република; Орден „Стара планина“; командир на Полския орден за заслуги и на награда за заслуги на Индия.
В края на април проф. Минко Балкански ще бъде в София, за да се срещне с младите и будни хора, за които познанието и даването са извор на щастие.
А повече за предоставените от него къщи, богатата му история и завета на баща му – Албена Ненкова, директор „Програма и развитие“ на Фондация „Миню Балкански“, разказва в звуковия файл.
Снимки – Илиана Райчева и letnishkoliminubalkanski
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време..
"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на Пловдивската гимназия... Записах стихове –..
В “Нашият ден“ представяме филм "Българите от Маутхаузен" с автори Андрея Тодорова, Кристина Каньова, Калоян Колев, ученици в Националната професионална..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg