Ясен Гюзелев казва за себе си: „Бях нетипичен и сега съм нетипичен.“ Той е сред най-талантливите ни художници, които работят в областта на илюстрацията, а книгите, върху които е работил, се отличават с характерния му стил и чувствителност, както и с необичайното представяне на героите и историите. Негова монография излезе съвсем наскоро.
Илюстрациите на художника към различни книги са придружени със задълбочен текст на Красимир Илиев, който проследява развитието на Ясен Гюзелев още от ранните му творби до засега последния му проект. Това дава възможност да се навлезе дълбоко в света на твореца, който споделя: „Когато започвам нова книга, аз се боя, че няма да мога, все едно ми е за пръв път. Не ползвам това, което се нарича рутина, натрупани познания, опит. Почти никога не използвам една и съща техника, едно към едно с предишния си проект. Всяка нова работа я виждам по различен начин и тя изисква ново намиране. Това не е самоцелно.“
В края на текста си Красимир Илиев се пита дали някога би било възможно Ясен Гюзелев да предлага на издателите „своя прочит на авторите, които провокират неговата фантазия“. И донякъде си отговаря: „При неговия времеемък начин на работа това звучи утопично, но въпреки това от все сърце му го пожелавам“.
Георги Лозанов и Красимир Илиев ще представят на 31 март книгата, чийто дизайн е на Чавдар Гюзелев и Борислава Бранкова.
Чуйте Ясен Гюзелев и Красимир Илиев.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg