Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят

28
Колекцията „Стълпове“ на Стопан (Калин и Иво Даскалови) / фотография: © Росина Пенчева

"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят е събитие, което предлага нова перспектива към творчеството и майсторството, а темата е "Живи съкровища от Европа и Япония". Това е празник на изкуството да създаваш ръчни произведения чрез уникални техники, неразривно свързани с региона, в който живеят майсторите и с демонстрации на живо в изложбените зали, които представят техники, предавани от поколение на поколение. 

В "Артефир" гостуват фотографката Росина Пенчева, посланик за София към Мрежата на "Хомо Фабер", книговезецът Калин Даскалов-Стопан и дизайнерът на бижута Димитър Станков представиха страната ни на тазгодишното изложение за съвременни занаяти и дизайн във Венеция. То се проведе от 10 април до 1 май 2022 г, на остров Сан Джорджо Маджоре, Венеция, и представи в 15 имерсивни изложби, разположени на 4000 кв. м изложбено пространство, изключителните майсторски постижения на човешката ръка.

"В качеството ни на посланици към мрежата на "Хомо Фабер" – аз конкретно за София, а колегите от Регионалния етнографски музей на открито Етър – за цяла България, имаме задачата да проучваме, подбираме и препоръчваме на кураторите на фондация Микеланджело български майстори – занаятчии с високи художествени умения и да популяризираме дейността, мисията и целите на организацията, посветила се на опазването и популяризирането на съвременните занаяти. 

В рамките на изложението двама българи се представят в изложбата Следващата Европа (Next of Europe), с куратори: Жан Бланшер (галерист, артист) и Стефано Боери (архитект и урбанист). Това са: семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови, книговезец и бижутер, базирани в София и Димитър Станков, бижутерия и предмети на изкуството, базиран в Белгия.

Димитър Станков участва с обектите Iber и Galatna, които е изработил от рециклирана мед, а след това е патинирал и лакирал. Те са част от колекцията му Grani, която изследва връзката между гайдарската музика и традиционните български ритуали сурва и нестинарство.

Калин Даскалов, Росина Пенчева и Невена Праматарова

Стопан (занаятчийската фамилия Даскалови) представя колекцията „Стълпове“ (Pillars), която е история за изгубените корени и опита да бъдат проследени назад. Вдъхновен от орнаментиката на български и византийски подвързии, се предава отношението на старите майстори и техните съкровищни ​​подвързии, но в настоящето. Процесът по припомняне е изобразен чрез промяната на типични пропорции, които крият и разкриват миналото, но същевременно раждат нов потенциал. Книгите са подвързани в козя кожа, украсена с 24-каратов златен лист. Сребърните елементи са изработени от сребро проба 950 и върху тях са монтирани цитрини, сапфири и гранати в различни размери.

Уникалната образователна програма "Млади посланици" събира някои от най-талантливите студенти по приложни изкуства и дизайн в пространства на "Хомо Фабер". Тяхната роля е да разказват на посетителите подробности за съдържанието на всяко от 15-те изложбени пространства. Сред младите посланици от цяла Европа е Петя Танева –студентка от Националната художествена академия в София, специалност Метал. Тя е позиционирана в изложбата Следващата Европа, където има възможността да презентира включените в нея български творби."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимките са предоставени от Росина Пенчева, творчески продуцент и фотограф


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29