Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина

Бистра Папазова: Няма разлика между работата в ИТ компания в България и в чужбина

Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина да се запознаят с развитието на сектора у нас.

Срещата ще се проведе в периода от 22 до 24 юни 2022 г. в гр. София и гр. Пловдив, а заявки за участие в нея се приемат до 15 май включително.

Очакванията на БАСКОМ са да мотивира и привлече хора с интересни лични и професионални истории, със силни връзки с България и активни в обществата, в които живеят. Кандидатстването е с кратко представяне в писмен или видео формат, а подборът на участниците в срещата ще се извърши от Управителния съвет на организацията.

Каква е целта на срещата разказва в “Нашият ден“ Бистра Папазова от БАСКОМ:

“БАСКОМ отдавна има инициативи, насочени към българите в чужбина. Смятаме, че те са голямо богатство за България и искаме да имаме доста по-тесни взаимоотношения с тях.

От няколко проучвания знаем, че около 40% от тях обмислят връщане в България. Това, което искаме да направим, е да ги поканим, да отворим вратите си за тях и да им кажем – “Вие сте добре дошли!“.

По-специално в края на юни месец, искаме да съберем български Ай Ти специалисти от чужбина, които да дойдат в Пловдив, където да им покажем развитието на ИТ сектора, да ги запознаем с Ай Ти компании, с други завърнали се българи, които работят в ИТ компании, и изобщо начина на живот на един такъв специалист у нас, за да могат да придобият по-ясна представа и да преценят дали това не е следващата им стъпка в професионалното им и житейско развитие.

Картината в ИТ сектора

“Смятаме, че картината в ИТ сектора е доста интересна, от една страна, има голямо разнообразие от компании, стартъпи, големи международни компании, малки и средни, български и чуждестранни, които разработват и предлагат продукти и предлагат услуги, но те всички работят с технологии, по методи, на световни пазари.

Няма разлика между работата в Ай Ти компания в Българи и в чужбина от гледна точка на технологии, на начин на работа, видове продукти и т.н.

Другото, което излезе от нашето проучване “Барометър“ вече години наред относно състоянието на ИТ сектора в Българи е, че стандартът на живот на един ИТ специалист у нас е сравним, дори по-добър от стандарта на живот на такъв специалист във Великобритания, например.

Не се стремим да бъдем различни с нещо от другите инициативи, свързани с българите в чужбина, в партньорски отношения сме с всички.

По-специфичното при нас е, че сме насочени конкретно в ИТ сферата. Правим и един доста по-ясен жест, канейки тези хора в България, ще им покрием транспортните разходи и разходите за пребиваване. Искаме да покажем по-ясно, че искаме те да дойдат при нас.

Предизвикателството пред нас от много години е привличането на достатъчно таланти, които да покрият нуждите на софтуерните компании. Иска ни се “Синя карта“ да работи доста по-добре, за да можем да привличаме специалисти извън ЕС. Също така да работим още по-активно с образованието.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25