Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха наградите на името на Константин Павлов

Проф. д-р Амелия Личева, д-р Кирил Василев, Ани Илков, Румяна Таслакова, Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев (отляво на дясно)
Снимка: Димитър Сотиров

На 2 април, в деня в който е роден поета Константин Павлов, за първи път се връчи награда на неговото име. На церемония в Софийската градска художествена галерия бяха обявени победителите – проф. д-р Амелия Личева и д-р Кирил Василев.

Инициативата за наградата е на журналистката Румяна Таслакова, дългогодишен главен редактор на Българската секция на „Дойче веле“ в Кьолн. Членовете на журито са поетесата и драматург Мирела Иванова (председател), литературният историк и критик проф. Михаил Неделчев и поетът Ани Илков. На церемонията стихове на Константин Павлов изпълниха актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Чуйте атмосферата от събитието и разговора с победителите – проф. Личева и д-р Василев, както и с инициаторката – г-жа Таслакова и председателката на журито – Мирела Иванова.

Конкурсът е национален, отворен е към всички съвременни български поети и се организира със съгласието на дъщерята на Константин Павлов, художничката Донка Павлова. С конкурса се припомня силната гражданска и социална позиция в поезията на Константин Павлов и търсенето на истината. Целта е „да се съхрани и популяризира изключителното му поетично наследство и високият граждански дух на неговата поезия“, както и да се „поощри и подкрепи високото пространство на поезията в съвременния ни литературен живот“, пише в статута на новоучреденото отличие.

Националната награда „Константин Павлов“ е малка пластика на скулптора Ангел Станев, грамота и премия от 1500 евро (осигурени от Румяна Таслакова) – ще се присъжда веднъж годишно „за значимо поетично присъствие и гражданско достойнство“.

Снимки: Димитър Сотиров




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04