Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчиха наградите на името на Константин Павлов

Проф. д-р Амелия Личева, д-р Кирил Василев, Ани Илков, Румяна Таслакова, Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев (отляво на дясно)
Снимка: Димитър Сотиров

На 2 април, в деня в който е роден поета Константин Павлов, за първи път се връчи награда на неговото име. На церемония в Софийската градска художествена галерия бяха обявени победителите – проф. д-р Амелия Личева и д-р Кирил Василев.

Инициативата за наградата е на журналистката Румяна Таслакова, дългогодишен главен редактор на Българската секция на „Дойче веле“ в Кьолн. Членовете на журито са поетесата и драматург Мирела Иванова (председател), литературният историк и критик проф. Михаил Неделчев и поетът Ани Илков. На церемонията стихове на Константин Павлов изпълниха актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Чуйте атмосферата от събитието и разговора с победителите – проф. Личева и д-р Василев, както и с инициаторката – г-жа Таслакова и председателката на журито – Мирела Иванова.

Конкурсът е национален, отворен е към всички съвременни български поети и се организира със съгласието на дъщерята на Константин Павлов, художничката Донка Павлова. С конкурса се припомня силната гражданска и социална позиция в поезията на Константин Павлов и търсенето на истината. Целта е „да се съхрани и популяризира изключителното му поетично наследство и високият граждански дух на неговата поезия“, както и да се „поощри и подкрепи високото пространство на поезията в съвременния ни литературен живот“, пише в статута на новоучреденото отличие.

Националната награда „Константин Павлов“ е малка пластика на скулптора Ангел Станев, грамота и премия от 1500 евро (осигурени от Румяна Таслакова) – ще се присъжда веднъж годишно „за значимо поетично присъствие и гражданско достойнство“.

Снимки: Димитър Сотиров




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05