Минчо Събев е един от най-прочутите български театрални режисьори с над 80 постановки на провинциална сцена у нас. Съдбата го свързва и с радиотеатъра на БНР, който съхранява в ефирната си сцена над 50 спектакъла под неговата режисура.
“Обичайте театъра, ходете на театър, слушайте радиотеатър!“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Минчо Събев и подчерта:
“Освен приятно прекарване на времето театърът трябва да предизвиква и послания, които да ви доведат до някаква малка промяна.“
Режисурата
“Човек, който е научил нещо от хората преди него, е хубаво да го предаде на следващите. Никой не се създава сам. Баща ми се занимаваше с театър. Аз от дете съм в детската студиа на Радиото, участвахме в различни предавания и радиотеатър. Участвах и във всякакви театрални школи.
Започнах в Кюстендил с пиесата на Панчо Панчев “Калпаците“. Тогава се срещнах с един много добър колектив, това беше 1968 г. Наградиха ни за тази пиеса. Аз получих наградата за режисура на националния преглед за българския театър.
След това бях в Пазарджик, където се срещнах с Катя Паскалева, Стефан Германов – много интересни актьори.
После бях в Плевен, най-интересната ми среща там беше със Стефан Воронов, мога да откроя тази среща. Той имаше една невероятна всеотдайност, една руска изобретателност и предложения. Рядко актьорите дават адекватни предложения на режисьорските решения, а с него се разбирахме с една дума.
Във Враца се срещнах с Никола Дадов. Много обичам такива натурални артисти. Такъв беше и Васил Банов, с който много добре работих.“
Срещи с драматурзи
“Щастлив съм, че успях да работя с хора като Дончо Цончев, Никола Русев и Иван Радоев. Ако имам някакво качество като режисьор е, че успявам да правя спектакъл за публиката, спектаклите ми се играят винаги по една-две години.“
Радиотеатърът
“В Радиото дойдох на щат 1984 г. Тук имаше един много добър режисьорски колектив. Ние правехме не само радиотеатър, а абсолютно всичко, свързано с литература – поезия, хумор и сатира.
В радиотеатъра се иска една огромна любов към словото. В него няма възможност да правиш тези репетиции по един-два месеца. Тук трябва за една-две репетиции точно да кажеш на актьора какво би искал да се получи и той да те разбере. За тази цел трябва да подбереш много точно актьорите, не може да си колеблив в избора.
Тук срещнах големи звезди – Славка Славова, Таня Масалитинова, Никола Анастасов, Велко Кънев, него може би първо аз доведох в радиотеатъра.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg