Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търновската конституция е ценна и днес

Снимка: БГНЕС

През април – месеца, когато е приемана Търновската конституция, се питаме: ние ли сме неин продукт, или тя е наш? На фона на сегашната война – какво е целяла Русия и как са се формирали българските крила в политическия живот на нова България? Разговор по темата с историците проф. Веселин Янчев и доцент Валери Колев от Катедрата по нова българска история на СУ, с руския историк и журналист Константин Гайворонски, който разглежда Търновската конституция през призмата на тогавашната руска политика. Задава се въпросът – доколко България е в състояние да отстоява интересите си, стъпвайки върху Конституцията, а да не робува на исторически митове с манипулативен емоционален заряд?

Професор Янчев говори за имуществения и образователния ценз, станал точка за разискване при приемането на Конституцията.

Доцент Колев припомня българския принос в създаването на документа и упоменава Марко Балабанов с изричната точка срещу робството.

А Константин Гайворонски обръща внимание върху желанието на Русия да „опита“ как ще действа такава либерална конституция сред православен и главно селски народ като руския, но и изтъква, че Русия не познава достатъчно българската история и напразно ни упреква в „предателство“, когато самата тя е действала често непоследователно и несправедливо спрямо българските интереси в новата ни история.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37